Jde do tuhého, nejsou peníze. Sociální dávky budou pro mnohem méně Čechů. Komu je seberou?

Už je to naprosto jasné. Stát začíná ve velkém šetřit, a to především na výdajích, které směřují k občanům. První vlaštovkou jsou důchodci, kterým by měla být zkrouhnuta mimořádná valorizace více jak o polovinu. Namísto téměř 1800 korun, o které by se jim v průměru měl zvýšit v červnu důchod, dostanou přidáno jen 750 korun.

Ne všichni už budou moci čerpat

To ale není všechno. Stát se teď zaměří na ty, kdo čerpají nejrůznější sociální dávky a příspěvky. V aktualizovaném programovém prohlášení zaznívá, že by měly být zalepeny trhliny v sociálním systému, ať už to znamená cokoliv.

Můžeme si pod tím ale představit nejspíše tu skutečnost, že čerpání dávek bude mnohem přísněji kontrolováno a prostředky budou alokovány skutečně pouze těm potřebným, nikoliv těm, kdo by si mohl pomoci i jiným způsobem.

Na tom není vůbec nic špatného. Podle některých odborníků je totiž tuzemský sociální systém skutečně řadou jedinců zneužíván. Někteří lidé jednoduše nechtějí pracovat a raději si jdou na úřad pro nejrůznější příspěvky, protože jim to tak vychází lépe. Případně do toho pracují na černo a do systému nic nepřispívají.

Foto: Shutterstock

Běžte pracovat

Proběhne tedy revize sociálního systému s tím, že by měl být uzavřen prostor pro zneužívání dávek, oznámil ministr sociálních věcí. Z jeho úst také zaznělo, že lidé, kteří mohou objektivně pracovat, ale nečiní tak, skutečně nastoupili do práce. To navíc potřebuje i česká ekonomika, která se stále potýká s nedostatkem pracovních sil. Zároveň byli ujištěni ti, kdo se bez pomoci neobejdou, že o ni nepřijdou.

Podobné kroky měly být pochopitelně učiněny už dávno. Teď k nim dochází bohužel jen pod tlakem vyprázdněné státní kasy a na poslední chvíli. Celá revize navíc bude nějakou dobu trvat, takže to není otázka tohoto a možná ani příštího roku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zaza
Zaza
1 rok

Hlavně aby se to dotklo romských nepracujících , kteří berou nehorázné příspěvky. Nemyslím tím všechny romské komunity, někteří si zaslouží někteří ne.

Pavel
Pavel
1 rok

Správně. Nahnat ty netáhla do pracovního procesu. Konečně dojde i na ně.

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Pavel

Plně s vámi souhlasím ale je smutné že si tato vláda nejdříve došlápla na důchodce.Na ty bezbranné.To mi připomíná holokaust.Německo mělo problémy tak za to mohli Židé.Dnes podle naší vlády za finanční problémy mohou důchodci tak hrr na ně.Důchodci sice neskončí v plynu,ale princip je stejný.Označit za viníka a potrestat.