Ceny plynu a elektřiny se náhle brutálně propadly. Češi mohou okamžitě ušetřit, ale musí udělat jednu věc, samo to nejde

Ačkoliv se to ještě před pár měsíci nezdálo být vůbec reálné, současný vývoj ukazuje, jak rychle se věci v dnešní době dokáží měnit. Jdeme doslova z extrému do extrému, a zatímco ještě v říjnu loňského roku měly domácnosti reálnou obavu z toho, zda vůbec dokáží zaplatit účty za elektřinu a plyn, teď je tomu úplně jinak a mluví se o tom, jak rychle se bude zlevňovat.

Zlevnění je opravdu prudké

Pravdou totiž je, že ceny elektřiny a plynu na burzách se prudce propadly, a to na takové úrovně, které už nikdo nečekal. Jistě, stále jsou o něco vyšší než třeba před dvěma lety, ale už to nejsou úplně jiné dimenze, které jsme zažívali loni. Ba právě naopak, stalo se to, co nikdo neočekával. Tyto burzovní ceny se víceméně normalizovaly a jejich určitá zvýšená úroveň spíše jen odráží situaci, jaká tu zkrátka je.

Druhou věcí ale je, jak moc si tohoto zlevnění v blízké době užijí domácnosti. A jak už to známe například z čerpacích stanic, které obvykle paliva zdražují velmi rychle, aby potom jen pozvolně zlevňovaly, podobné to zřejmě bude i s elektřinou a plynem. Navíc je nutné vzít v potaz skutečnost, že nízké ceny na burze tu máme poměrně krátce a pořád panují obavy, zda se to znovu nezvrtne.

Foto: Shutterstock

Neuspěchejte to

Zkušenosti však napovídají, že po velkých extrémech přichází obvykle uklidnění. Navíc se ukázalo, že Evropa se dokáže energeticky rychle přeorientovat a dnes v zásadě nemá problém s dodávkami a ke všemu má více jak z poloviny plné zásobníky plynu. Ty se tak na další sezónu naplní poměrně jednoduše. To tu loni zdaleka nebylo.

Už teď přitom Češi mohou levnější energie čerpat. Zatímco většina lidí dnes platí to, co určuje stanovený strop, řada dodavatelů už nabízí ceny pod ním a tedy možnou úsporu. Obvykle to však podmiňují nějakým dodatkem ke smlouvě, jako je například fixace na dva tři roky.

A tady radíme k obezřetnosti. Ačkoliv se jeví lákavě možnost aktuální úspory, nemusela by se vám nakonec vůbec vyplatit. Trend bude totiž jednoznačný. Ceny elektřiny a plynu budou klesat i nadále a za pár měsíců budou podstatně níže než dnes. Fixace na současných cenách by tak mohla být předčasná, i když úsporu přinese. Budete se však muset smířit s tím, že tuto cenu budete platit příští dva nebo tři roky, a to třeba i v době, kdy ta tržní bude citelně nižší.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments