Je potřeba topení vypínat, nebo ho můžete nechat zapnuté? Kvůli banální chybě se lidé nedoplatí za teplo

Mnoho lidí se snaží najít nejúčinnější způsob, jak spravovat domácí vytápění, aby udrželi své domovy pohodlné bez zbytečně vysokých nákladů. Existuje mnoho mýtů a nesprávných představ o tom, jak správně regulovat topení, a právě ty mohou vést k nechtěným nedoplatkům za teplo.

Topení přes noc: ano či ne?

Někteří tvrdí, že vypnutí topení přes noc je zbytečné a může dokonce škodit. A je pravda, že ve starších domech s dobrou akumulací tepla se nemusíte obávat, že by se přes noc vše vychladilo. Na druhou stranu, v modernějších bytech s tenkými zdmi může být každá noc s vypnutým topením citelnou úsporou.

Když nejste doma

Pokud plánujete být pryč celý den nebo dokonce na víkendovém výletu, snížení teploty v domě se rozhodně vyplatí. Není třeba topit na plné obrátky prázdnému bytu. Ale pozor, úplné vypnutí topení může mít za následek příliš velké ochlazení a v horším případě i poškození interiéru.

Úsporné nastavení pro každý den

A jak je to s teplotou, kterou byste měli doma udržovat? Odborníci se shodují, že příjemná pokojová teplota by měla být někde mezi 18 až 21 stupni Celsia. V noci nebo když jste v práci, není od věci teplotu mírně snížit, ale pozor na to, aby pokles nebyl příliš drastický.

Foto: Shutterstock

Inteligentní domácnost: Nastavte si teplo na míru

Nezapomínejme na moderní technologie, které nám mohou výrazně usnadnit správu domácího tepla. Chytré termostaty a systémy domácí automatizace umožňují přizpůsobit vytápění našim skutečným potřebám a harmonogramu. Můžete snadno nastavit, aby se teplota zvýšila těsně před příchodem domů, a naopak se snížila, když jste v teple postele. Takové inteligentní řízení vám pomůže udržet pohodlí bez zbytečných výdajů.

Malé změny, velké úspory

Věděli jste, že už jen snížení teploty o několik stupňů může přinést značné úspory na účtech za energie? A nezapomeňte, každá místnost je jiná a možná nepotřebujete mít všude stejně teplo. Tak proč zbytečně topit v místnosti, kde stejně většinu času nejste?

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 měsíců

Je pravda ze kdyz topim malo tak jeste doplacim za lidi ci topi na plno.A ty vladni reci jak se ma setrit a zabalit se do dek v dobe energeticke krize mne po nedoplatku prisli nesmyslne.Beru to z hlediska ze jsem 2 mesice nebyl doma a tak netopil a pak prislo vyuctovani a nedoplatek.A proc.Protoze jsem netopil!!!!

Marek
Marek
5 měsíců

Tak jo. Zavřete topení a vemte si 10 svetru. Nebo rovnou skafandr.

Anna
Anna
5 měsíců

Třeba v paneláku, když nebudete topit a nebo budete topit jen málo a neprotopíte určitě dílky, tak se také nedoplatek. Takže, šetřit se nevyplácí.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Anna

Muzete to napsat rusky? Vase lamana cestina je nesrozumitelna.

František
František
5 měsíců

Říká se, že topení tak jak je uváděno v článku platí pouze pro byty, kde topí i sousedé. Pokud soused nebude topit, tak se také nedoplatíte. Platíte za něho. V takových případech budete potřebovat svetr, že paní Adamová!!!

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  František

Svetry se pouzivaji uz staleti proti chladu, proc mate najednou takovou fobii?

Marek
Marek
5 měsíců
Reply to  Josef

Svetr se používal když jste nebyl u zdroje tepla. Pokud ho ale nemáte je Vám k ničemu.