Je to tady. Lidé a firmy už pod náporem cen energií kolabují. Čekají se divoké bouře v ulicích

Situace je naprosto kritická, ačkoliv ji zodpovědní lidé stále nezodpovědně bagatelizují. Zcela vážně hrozí rozklad společenského pořádku v České republice. Lidé totiž přestávají být schopni hradit své základní potřeby, kam patří především energie a potraviny.

Všichni v potížích

Zejména ceny elektřiny a plynu už jsou doslova utržené ze řetězu a nikdo neví, jak je zkrotit. Volný trh v tomto případě přestal fungovat. Už i první firmy hlásí, že zdražení energií jednoduše neustojí. Včera to konstatoval například šéf mlékárenské společnosti Madeta.

Lidem budou postupně chodit složenky s nedoplatky za elektřinu a plyn. Dost možná je ještě uhradí. Avšak s nově vyměřenými zálohami, které v případě rodinného domku mohou dosahovat klidně 20 tisíc korun za měsíc, už budou mít vážné potíže. Nepůjde přitom o jednotlivé případy, ale o velké počty domácností.

Krátkodobě bylo možné výkyv cen v energiích přestát. Domácnosti měly určité rezervy. Ty však postupně mizí, aniž by se odehrávala jakákoliv signifikantní pomoc. Ať už na úrovni možného zastropování cen energií nebo v podobě finančních kompenzací.

Foto: Shutterstock

Zdraží úplně vše

Ano, stát s velkou pompou konečně představil úsporný tarif. Ten ale vypadá tak, že by mohl pomoci možná na konci loňského roku. Dnes už je situace dramaticky odlišná a vyplacení nějakých 15 tisíc na domácnost už nikomu příliš nepomůže, když takovou částku musí platit každý měsíc.

A co teprve firmy. Ty si musí poradit samy, přitom pro mnohé z nich jsou současné ceny elektřiny a plynu likvidační. Nakonec je budou muset zkusit přenést na své zákazníky, tedy v konečném důsledku na občany. Vedle energií tak dramaticky podraží úplně vše, protože bez nich se nic nevyrobí.

Česká republika je v obrovské krizi a její občané mají pocit, že se s tím nic nedělá. Situace už nazrála tak daleko, že je nutné počítat se sociálními nepokoji. Lidé se jednoduše budou bouřit v ulicích, což si nikdo nepřeje. Je ale třeba udělat něco pro to, aby se to nestalo.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments