Skutečnou úlohu roštu v troubě výrobci zatajují. Zkušení lidé ho využívají naprosto geniálně

Lidé většinou rošt v troubě používají tehdy, když chtějí upéct maso. Obvykle ho využíváme intuitivním způsobem, aniž bychom se nějak zvlášť zabývali tím, jak přesně s ním naložit. Není však od věci si obohatit obzory.

Kam rošt umístit

Rošt lze skvěle využít třeba k pečení chleba, a to mezi jeho jednotlivými příčkami. Díky tomu docílíte toho, že bude opečený velmi rovnoměrně a navíc ho připravíte velké množství pro celou rodinu nebo přátele. Je to mnohem lepší než dělat toasty v toustovači, kam se jich vejde málo. Nezapomeňte si ale dát pod takto nebo jinak využívaný rošt také plech s pečícím papírem, kam vám bude odkapávat případná mastnota.

Výrobci vám málokdy řeknou, jak přesně rošt využít a kam ho v troubě umístit. Je to přitom poměrně zásadní. Platí totiž, že pokud rošt vložíte do horních pozic, můžete počítat s tím, že tam bude větší teplota než v dolních pozicích. I v troubě totiž funguje to, že teplý vzduch stoupá nahoru.

Pokud potřebujete péct například maso velmi dlouho, dejte rošt co možná nejníže. Pro rychlé zapečení třeba brambor, které potřebujete mít dozlatova, dejte rošt na nižší místa. Uprostřed je optimální pozice pro běžné pečení.

Foto: Shutterstock

Nenechávejte rošt špinavý

V žádném případě nesmíte mít rošt špinavý. Je proto třeba se věnovat jeho pravidelné údržbě, obzvlášť když přímo na něm připravujete jídla, například již zmíněný chléb. Rošt nejlépe vyčistíte ve vaně s horkou vodou. Dejte do ní rošt, naneste saponát a posypejte jedlou sodou. Špína velmi rychle pustí.

Málokdo také ví, k čemu slouží přihrádka pod troubou. Lidé do ní obvykle ukládají přebytečné plechy, ovšem to je nesprávné. Mělo by se do ní totiž vkládat již udělané jídlo, aby vydrželo teplé. Neměli byste ho totiž nechávat v samotné troubě.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments