Je to tady. Obchodníci začali brutálně zdražovat. Nikdo nechce být poslední, ceny pořádně vyletí

Ačkoliv se o to centrální bankéři pokoušeli, bohužel se nakonec nepovedlo zabránit inflační spirále a neukotveným inflačním očekáváním, jak v rozhovoru pro Lidové noviny uvádí členy rady ČNB Tomáš Holub. Ten jako první veřejný představitel připustil, že inflační očekávání se nepodařilo ukotvit a přesvědčit lidi a firmy, že je zdražování dočasné.

Kolo se už roztočilo

Naopak, lidé a výrobci propadli dojmu, že tu s námi inflace bude delší dobu, a tak je nutné se na ni připravit. Zatímco na úrovni jednotlivců to znamená především požadavky na vysoký růst mezd, což zdražování dále podpoří, v případě podniků je to především zbytečně rychlé a vysoké navyšování cen.

Je nesporné, že výrobci a obchodníci čelí výrazně vyšším vstupním nákladům. Ovšem v rozporu s jejich vyjádřeními, že je stále do cen plně nepromítly, se ukazuje pravý opak. Nejenže je promítli, ale k tomu si navíc ještě navýšili marže. Zdražili tedy více, než bylo třeba. Je přitom otázkou, proč to udělali. Na jedné straně se mohou snažit pojistit před budoucností, ovšem Holub poukazuje ještě na další efekt.

Ukázalo se totiž, že lidi stále nakupují, přestože jejich oblíbené zboží nebo služby zdražily třeba o dvacet procent. A právě v prostředí neukotvených inflačních očekávání se může stát, že to obchodníci zkusí ještě jednou nebo dvakrát, aniž by měli nějakou zvláštní potřebu zdražovat.

Foto: Shutterstock

Propad reálných příjmů

Jak uvádí Tomáš Holub, dnes všechny společnosti doslova propadly zdražovací mánii a nikdo z nich nechce být poslední. Zatímco dříve platil opak. Nikdo nechtěl být tím, kdo zdraží jako první, protože by to znamenalo, že zákazníci půjdou ke konkurenci. Teď ale nemají kam jít.

Bohužel se ale začínáme blížit momentu, kdy se tato spirála jednoduše přežene. Tehdy potom nějaký čas budou muset lidé vystačit s výrazně nižšími reálnými příjmy i úsporami. Zároveň ale půjde o první pozitivní signál, že se situace začíná obracet. Tehdy totiž firmy budou muset zase začít zlevňovat, protože pocítí nižší poptávku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Znovu se opakuji, že už jsem pochopil, proč byl únor 48. Komunisti trestali kulaky za to, že po válce bylo nedostatek všeho a tyhle stvůry se pěkně pakovali. Po převratu v roce 89 se těmhle dělala gloriola bůhví jací to nebyli chudáci, trpitelé a bojovníci proti bolševivismu. Nepřipadá Vám, že se historie opakuje, akorát s tím rozdílem, že nás neožebračuje nějaký sedlák, ale korporace hajzlíků, kteří se obohacují na lidech, kteří jsou nejzranitelnější? Důchodci, kteří dělali celý život, rodiny s dětmi atd….. 🙄 Zvracel bych z toho

Tereza
Tereza
1 rok

Jako sorry, ale dnes v obchodě čerstvé plnotučné mléko… začátek roku 16,9 zdražili ho na 19,9 a teď?? 23,9 ? Dokázali to, za tyto peníze ho již nejsem ochotná kupovat. A doufám, že se už lide vzpamatují a řeknou DOST.

Vlapu
Vlapu
1 rok

Jako první a doufám i poslední.

Karel
Karel
1 rok

Nevím co čekáte,když stále cpete peníze, samé kompenzace, dávky, příspěvky co s tím asi lidi májí dělat? Šetřit? To už dělali a ČNB jim úspory znehodnotila!!!