Co dávat v záhonech dohromady. Které druhy zeleniny se mají rády a které se nesnášejí

V posledních letech získávají na popularitě nejrůznější ozdobné zahrádky nebo dokonce sázení na malých plochách, jakými jsou balkóny a terasy. Proto je dobré vědět, které druhy můžete sázet pospolu a které potřebují vlastní prostor. Poradíme vám, co s čím sesadit.

Doprovodná sadba

Doprovodná sadba jsou zásady zkušených zahrádkářů, které vymezují, co se může sázet dohromady. Někdy je důvodem co nejefektivnější využití prostoru, jindy je to proto, že se různé druhy navzájem ochrání proti škůdcům. S použitím správných postupů můžete minimalizovat použití chemických prostředků. Doprovodná sadba také dává živiny pro ostatní rostliny, poskytuje stín nebo je to lákadlo pro hmyz k opylení.

Kterou zeleninu sázet společně

Společně s afrikány, měsíčky nebo bazalkou sázejte zeleninu, zelenina bude ochráněna proti škůdcům. Bazalku sázejte s rajčaty. Brambory sázejte s dobromyslem, hrachem, česnekem nebo křenem. Hrášek můžete mít společně s pažitkou, kukuřicí, mátou nebo špenátem. Mrkev je dobré sázet s pórkem, cibulí, rozmarýnem nebo šalvějí. Oblíbené okurky se dají kombinovat s fazolemi, saláty, maceškami nebo slunečnicemi. Vysoká rajčata může doprovázet česnek, petrželka, tymián nebo chřest. Máta, tymián a šalvěj, odlákají bělásky od kedluben a zelí.

Foto: Shutterstock

Které druhy si nerozumí ve společné sadbě

Je řada kombinací, na které byste si měli dát při sázení pozor. Cibuli nikdy nesázejte s fazolemi, hrachem nebo zelím. Dýně by neměly být v blízkosti rajčat nebo ředkviček. Česnek nesázejte s fenyklem, pórkem nebo cibulí. Ředkvičky nejsou kamarádi s okurkami a okurky zase nesmí být dohromady se špenátem. Celer a petržel nesmíte kombinovat se saláty, brambory nesmí být blízko řepy.

Pěstování okrasných rostlin

Zahrádka, která hraje všemi barvami a nádherně voní, je ta, kde jsou vysazeny růže a levandule vedle sebe. Levandule se může pěstovat i s ruskou šalvějí (perovskie). Otočník peruánský vypadá krásně vedle hvozdníku bradatého nebo petúnií.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gilmour

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments