Je to tady. Zákaz plynových kotlů se připravuje. Dostanete velké peníze, když se ho zbavíte dobrovolně

Události se v současné době dějí ve velmi rychlém sledu. A zatímco ještě před rokem byl zákaz plynových kotlů naprosto nepředstavitelnou záležitostí, teď nejenže už není ze hry, ale navíc se o něm zcela vážně uvažuje s velmi rychlým zavedením.

Už do toho šlapou

Jako první v tomto ohledu postupuje Německo, kde by už od příštího roku mohl začít platit zákaz instalace nových plynových kotlů a také kotlů na topný olej. S tímto opatřením přitom překvapivě přichází tamní ministerstvo hospodářství a ministerstvo pro bydlení a výstavbu, jak informuje německá televize ARD.

Vše se má dít v rámci snahy o ochrany klimatu. A ta je jak známo celoevropská. Pokud tedy bude návrh schválen v sousední zemi, dá se velmi rychle očekávat evropský tlak na to, aby se tak stalo všude, tedy i v České republice. Ostatně, i u nás se o tom začíná mluvit a dnes už jsou lidé nejrůznějšími dotacemi motivováni k tomu, aby ustupovali od plynových kotlů a instalovali si tepelná čerpadla a solární panely.

Foto: Shutterstock

Nabere to rychlý spád

Jak tedy zní návrh, který má velkou šanci na schválení? Podle něj by od 1. ledna 2024 každé instalované topení mělo být alespoň ze 65 % vyhříváno obnovitelnými zdroji energie. Zároveň má od tohoto data začít platit zákaz na instalaci kotlů, které fungují na fosilní paliva, tedy primárně těch plynových.

Můžete se utěšovat tím, že zatím nejde o plošný zákaz plynových kotlů, ale pouze o nemožnost nainstalovat si nový. Jenže to se může velmi rychle změnit. Ostatně, dokazuje to i nová směrnice Evropské unie o nutnosti rekonstruovat i již postavené a velmi staré domy.

Není vyloučeno, že se nakonec vše spojí do jednoho pytle a v rámci prováděných rekonstrukcí, které by měly být hotovy do roku 2030, bude vyžadována i změna zdroj topení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dvořák
Dvořák
1 rok

To jsou novely v zákonech jedna novela
ruší druhou novelu a máme tak pořádek v zákonech.

Evžen
Evžen
1 rok

já jsem četl, že chtějí zakázat solární panely

Dvořák
Dvořák
1 rok
Reply to  Evžen

Už solárka zakázali dostanu 2 melouny když je sundám ze střechy

Jiří
Jiří
1 rok

Na čem v tom Bruselu jedou,asi dobrý matroš.😀🇨🇿😃

Pavel
Pavel
1 rok

Vehementně prosazovali plynové kotle na základě požadavku likvidace kotlů na uhlí. Vládne nám banda nýmandů s prodejnými lokajskými dušemi ve službách bruselského panstva. Zájmy občanů ČR jsou pro vládu Fialy irelevantní. Fiala a spol. slouží zájmům Bruselu a Kyjeva.

Luďan
Luďan
1 rok
Reply to  Pavel

Dodám, Kjeva a Moskvy s Washingtonem dohromady
Možná se přidá i Čína

Karel
Karel
1 rok

😂😂😂😂 A teď ještě tu o Karkulce.

Michal
Michal
1 rok

Až přestanou lodě a letadla fungovat na fosilní paliva, tak pak teprve potom já přestanu jezdit na naftu a topit fosilními palivy.
Lodě a letadla jsou podle mě největší znečištění.

No a když to přesto zakážou topit fosilními palivy, tak můžu topit odpadem toho je a bude vždy dost.

petrosjindrich
petrosjindrich
1 rok

Větší hloupost jsem dlouho nečetl. Tak uhelné elektrárny u nás v msk předělají na plyn a nám jim zakážou topit. Dětmarovice a jejich atomový blok je pěkná blbost když se soutěží už teď na plyn zase fejk. Nohavica ruší tepelné čerpadla bo platí měsíčně čtvrt mega a předělává na plyn.