Na Čechy se v roce 2023 řítí hrozná rána. Finančně je to zruinuje

V těchto těžkých dobách by lidé ze všeho nejvíce potřebovali, kdyby jim stát co možná nejvíce pomáhal. Jenže to není možné. Kromě toho, že tu máme jevy, které na finanční situaci jednotlivců dopadají velmi tvrdě, na druhé straně máme také státní kasu, která nejenže je prázdná, ale navíc se musí stále více zadlužovat.

Samé těžké rány

To je kombinace, která nepřináší žádná velká pozitiva a jednoznačně musí vyústit v ještě větší potíže. Stát se teď Čechům opatrně snaží sdělit, že musí přijít uskromnění z jejich strany. Pochopitelně to není optimální moment, ale nic jiného už nezbývá.

Na Čechy se tak chystají opatření, která se jim skutečně líbit nebudou, a to jednoduše proto, že jim na jejich základě zbyde mnohem méně peněz. Chystá se ořezání sociálních programů, které už nebudou moci čerpat ti, kdo mohou, ale nechtějí pracovat. Zřejmě se to ale dotkne i všech ostatních, kteří jinou možnost nemají.

Zruší se také řada výhod, které lidem přilepšují, ale které stát stojí peníze. V podstatě jasné už je osekání stavebního spoření. U stávajících smluv se státní podpora sníží na polovinu a u těch nových už vůbec žádná nebude. Začíná se mluvit také o další věci, která nepotěší lidi s vlastním bydlením. A tím je možnost odečíst si úroky z hypotéky z daní. Kritici této slevy argumentují logicky tím, že není důvod zvýhodňovat vlastnické bydlení před tím nájemním, které žádný takový bonus nemá.

Foto: Shutterstock

Stát chce vaše peníze

A pak tu máme pochopitelně navyšování daní. To se opět do velké míry točí kolem nemovitostí. Daň z nemovitých věcí by podle plánu ministerstva financí měla být zdvojnásobena. To pochopitelně zamrzí všechny, kdo nějakou nemovitost mají, ale zejména potom ty, kdo jich mají více.

Potenciálně ještě větší nepříznivý dopad však může mít zvýšení daně z přidané hodnoty, respektive zrušení nejnižší desetiprocentní sazby a přeřazení řady položek do těch vyšších. Zdražit to může pivo, kadeřnické služby, knihy a spoustu dalšího.

Podle odborníků nakonec bude nutné sáhnout také na daň z příjmů. Státní rozpočet je natolik děravý, že to bez toho zřejmě nezvládne. Jednoduše vám tak do toho všeho zřejmě už brzy bude chodit nižší čistá mzda.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petra
Petra
11 měsíců

Nám všechno zdražit to by jim šlo ale aby si snížili svoje platy tak to ne a budou stále okrádat jen nás slušně pracující lidi. Ať jim je hanba

Petr
Petr
11 měsíců

Jo na neziskové organizace jde ročně 53 miliard a důchody ořežou

Dvořák
Dvořák
11 měsíců

Kapitalismus padá do říti protože jste nenažrani, musíte nyni držet dietu.

Last edited 11 měsíců by Dvořák
Pavel
Pavel
11 měsíců

Voliči pětislepence a jenerála by měli prát hlavou do zdi případně spáchat harakiri za to co tu způsobili.

Jindřich Šiler
Jindřich Šiler
11 měsíců

Diferencovat daň z nemovitostí podle jejich počtu. Kdo má jednu, sazbu ponechat. Čím jich má někdo více, tím progresivněji zdanit.

Jindřich Šiler
Jindřich Šiler
11 měsíců

Elektrikář na financích. Umí ta snadno zkorumpovatelná strana zdanit bohaté? Jsou to její voliči. Bude muset odejít, pro neschopnost, ze scény.

Roman Tošner
Roman Tošner
11 měsíců

Opravdu, ale opravdu nevím, proč mají vždy platit dluhy ti nejchudší. Proč si nesníží platy politici, proč se dotují politické neziskovky, atd.?

Miroslav
Miroslav
11 měsíců
Reply to  Roman Tošner

je to jednoduché- protože stát už nic nemá nic nevlastni ,jen lidi a z těch je potřeba urvat co nejvíce přeci si nebudeme ubírat ze svého(vládní představitelé)

René Trubač
René Trubač
11 měsíců

Pane Vavřenko, Vaše články vždy potěší😀. Ale pokud je dle Vás tak nutné a neodvratitelné ožebračení lidí, proč se nepídíte po zvyšování výdajů na zbrojení, platů politiků, církevních restitucí, zisků ČEZU a dalších? To by však už byla skutečná novinařina a jít s kůží na trh a ne přisluhování vládě, které již většina lidí nevěří

Antonín
Antonín
11 měsíců
Reply to  René Trubač

René, plně souhlasím!

Pepan
Pepan
11 měsíců
Reply to  René Trubač

Souhlas

Petra
Petra
11 měsíců
Reply to  Pepan

Hezky a pravdivě napsané… Akorad škoda že se potom nikdo pídit nebude😞