Je to venku. Úředníci vám budou koukat do vašeho účtu. Bankovní tajemství v Česku končí

Bankovní tajemství bylo v České republice před pár lety ještě naprostým standardem a nikdo o něm nepochyboval. Dnes už je ale víceméně v troskách a i ty jsou stále mohutněji okusovány. Jednoduše se budeme muset smířit s tím, že to, co máte na svém účtu, bude jednoduše věcí veřejnou a jednoduše dohledatelnou.

Příživníci to budou mít složité

Vše k tomu směřuje. Dnes je často zapotřebí zodpovídat všetečné otázky samotných bankéřů po tom, odkud peníze dostáváte a kam je posíláte. Pochopitelně si lze živě představit, že tyto informace předávají dále různým úřadům, kde se s nimi děje kdovíco.

To ale ještě zdaleka není všechno. Ministerstvo práce a sociálních věcí již před časem přišlo s plánem, který spočíval ve větší kontrole nejrůznějších sociálních příspěvků a dávek. S tím nelze než souhlasit, jelikož tuzemský sociální systém je přebujelý a často z něj čerpají lidé, kteří na to nemají právo, případně by si mohli pomoci jinak.

Bohužel, stát se rozhodl jít tou vůbec nejjednodušší cestou. A sice tou, že příslušné úřady budou moci žadatelům nahlížet do jejich bankovních účtů. Pochopitelně s tím cílem, aby zjistily, zda tam náhodou nemají nějaké přebytečné úspory, které by mohli využít na své zaopatření, namísto toho, aby pumpovali veřejné rozpočty.

Foto: Shutterstock

Není to dobrý krok

Je to však velmi nepříjemný precedens. Dosud totiž měla státní správa jen omezené možnosti v nahlížení do účtů. Bankovní tajemství mohly prolomit například soudy, které k tomu musely shledat patřičný důvod. Jenže takto si váš účet bude moci otevřít kdejaký úředník z Úřadu práce a je otázkou, zda to nepůjde ještě dále.

Ostatně, náznaky tu jsou. V rámci kontroly žadatelů o příspěvky a dávky by totiž úřady měly mít možnost nahlížet i do účtů rodinných příslušníků. Předpokládá se totiž, že žadatel by si finanční prostředky mohl jednoduše přesunout k nim. Není tohle ale už trochu příliš?

Čtěte také: Starým trikem vám z bankomatu vytáhnou 150 tisíc

Celá tahle záležitost nemusí dopadnout vůbec dobře a bude do budoucna pravděpodobně znamenat stále častější porušování bankovního tajemství, které se postupně jednoduše rozplyne. Koukat vám do účtů budou například i tehdy, když si požádáte třeba o příspěvek na bydlení a možná kdykoliv, kdy budete cokoliv řešit se státem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Na-si
Na-si
1 měsíc

Ať si čumí a hledají co chtějí u mě nic nenajdou 🤣 bankám nevěřím už roky a jestli někdy budu používat bankovní účet tak jedině na poslání plateb vložím hotové co potřebuju pošlu a polibte mi prdel můžou se pidit kde chtějí po tom kde jsem to vzal 🤣

Cyril Brambora
Cyril Brambora
1 měsíc

V pořádku. Chceš dávku? Ukaž účet. Spousta vyčůranků bydlí u přítele a svoje bydlení pronajímá. Tak konečně na ně dojde…

Miroslav
Miroslav
1 měsíc

To je jen první krok, když uznají za vhodné tak si rovnou vezmou kolik budou chtít.
Pak bude jednodušší všechny takto podrobené ovečky ovládat!!!

Natasa
Natasa
1 měsíc

Napadla bych to soudem. Na to nemají právo.

Michal
Michal
1 měsíc

Jé, tak super. To asi zase začnu podnikat, respektive za malý poplatek může kdokoliv ke mně na účet si nechat poslat svou výplatu a já mu to pak přidám v hotovosti.
Korunka Ke Korunce a za chvíli bude milionek .

Helena
Helena
1 měsíc

Miliardy se prehazuji lopatou, ale chudým se závidí i pár susnu na přežití…tak to pes nezral

Josef
Josef
1 měsíc

Tento postup od úředníků, by měl být protiprávní a trestně stíhaný úředník nemá právo na tom kdo jak si šetří své finance.

Břetislav
Břetislav
1 měsíc
Reply to  Josef

Souhlasím s panem Josefem je to drzost neví m kam až státu dovolíme dojid,myslím,že jsou jiné páky jak zabránit těm kteří tyto dávky v nouzi znežívají.

Roman
Roman
1 měsíc
Reply to  Josef

To máte sice pravdu, mně by to také naštvalo, ale když takový zákon Parlament schválí, tak s tím nic nenaděláte. Jediná možnost je strkat peníze do matrace.

Michal
Michal
1 měsíc
Reply to  Josef

Ale když dotyčná osoba bude chtít jakékoliv peníze po státu a bude státu lhát že nemá ani korunu a na účtu bude mít půl milionu, tak je to jedině dobře a může využít toho půl milionu a od státu žádné peníze nedostane.
Konečně.
Potkal jsem po pár letech bývalého kamaráda a ten se mi pochlubil že mu stát platí nájem a já nevím co všechno a ve skutečnosti on má našetřeno na účtu asi milion.
Škoda že nevím jeho příjmení, hned bych to hlásil 🙂

Veros
Veros
1 měsíc
Reply to  Michal

Nedivím se, že už je bývalý kamarád, práskače nikdo nemá rád.

Martin
Martin
1 měsíc
Reply to  Michal

Bývalý kamarád a neznáte jeho příjmení? Vy jste mi ale pohádkář…😃

Hana
Hana
1 měsíc

Připadám si jak v říší divu má zkušenost v bankách je otresna při mých vydelanych peněz se mnou zachazeji jak skriminalnikem při přeposílání rozhodují jestli mám právo vůbec to poslat. Člověk us začíná mít strach o své peníze.