Jeden z největších dodavatelů plynu a elektřiny v obřích problémech. Přestal nabírat klienty

Dávno pryč jsou časy, kdy se dodavatelé energií přetahovali o zákazníky stále většími a většími slevami. Dnes je tomu naopak a společnosti se klienty snaží spíše odrazovat od toho, aby k nim přešli. Vývoj na trzích elektřiny a plynu je totiž tak překotný, že by se jim mohlo snadno stát, že budou muset novým zákazníkům dodávat energie za cenu, která se jim nevyplatí.

Krize dopadla už i na velké

Dosud se přitom zdálo, že toto je případ především menších a méně etablovaných dodavatelů, kteří s nákupy energií nejrůznějším způsobem kouzlili, což jim vycházelo v dobrých dobách, ale dnes už to není možné praktikovat. Typickým příkladem byla Bohemia Energy, která představovala spíše přerostlého dodavatele tohoto druhu, u něhož se ukázalo, že pro své zákazníky nenakoupil energie včas a pak už to nebyl schopen za vysoké ceny realizovat.

V té době odborníci poukazovali na potřebu být v těchto časech u větších a stabilnějších dodavatelů. Jak se ale ukazuje, krize dopadla už i na ně. Do značných problémů se podle všeho dostal i jeden z největších dodavatelů plynu, společnost Pražská plynárenská. Ta přitom prodává také elektřinu.

Foto: Shutterstock

Dodavatel poslední instance má potíže

Pražská plynárenská aktuálně zastavila příjem nových odběratelů, a to jak v případě plynu, tak elektřiny. To je u takto velkého dodavatele, v němž významný majetkový podíl vlastní také město Praha, velmi nestandardní a značí to, že situace ve firmě je zřejmě skutečně kritická. Ostatně, Pražská plynárenská je v případě Prahy v podstatě synonymem pro dodavatele plynu, má zde naprosto dominantní postavení. Jde mimo jiné i o dodavatele poslední instance pro odběratele plynu v Praze.

Nejde přitom o první náznak velkých potíží ve firmě. Už v březnu muselo město Pražské plynárenské vypomoci s vyrovnáním peněžních toků, a to částkou dvou miliard korun.

Do té doby výnosný byznys se vlivem rostoucích cen energie na světových trzích otřásá v základech. Pokud by své problémy nezvládl, mohlo by dojít ke skutečně velkým otřesům. Pravděpodobně by ale musela zasáhnout Praha a celou firmu zadotovat výrazně masivnějším balíkem peněz, než byly současné dvě miliardy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Buky
Buky
1 rok

Za vše může tato vláda neschopných,arogantních budiž ničemů a předseda Ústavního soudu Rychetský,že dovolil,aby do voleb šli koalice.