A teď ještě chtějí zrušit slevové akce na jídlo. To už je příliš, bouří se lidé. Co máme dělat?

České rodiny stále více sužuje to, jakým způsobem vyjít se svými příjmy a dokázat jimi pokrýt každý měsíc veškeré potřeby, které mají. Nejde už jen o problém nízkopříjmových domácností, ale také těch, které dosud byly zvyklé řadit se ke střední třídě. I oni však v důsledku plošného zdražování všeho, na co si vzpomenete, narážejí na své limity.

Ve slevách lze hodně ušetřit

Více než kdy jindy se tak do hledáčku lidí dostávají slevové akce v obchodech, které představují příležitost, jak významně ušetřit na velké položce v rozpočtu, kterou jsou potraviny. Oproti standardním cenám lze v akcích ušetřit klidně i 50 %. V průměru se dá však nákup pořídit o 30 % levněji, byť to někdy znamená obejít dva tři obchody, abyste vše, co potřebujete, získali za zvýhodněnou cenu.

Ministerstvu zemědělství se nicméně cenotvorba obchodníků vůbec nelíbí. Domnívá se, že ceny uměle navyšují, aby z nich potom mohli dávat vysoké slevy a lákat na ně zákazníky do svých prodeje. Trpí tím mimo jiné dodavatelé, kteří nemají žádné jistoty a často se na slevových akcích musí podílet tím, že dají nižší ceny svého zboží. Jinak ve velké konkurenci neobstojí.

Foto: Shutterstock

Žádná záliba, ale nutnost

To je však jen jednostranný pohled. Mnozí lidé jsou na slevové akce doslova odkázáni a už je mají započteny do svých rozpočtů. Bez nich prostě nevyjdou. “Dříve jsem to tak neřešila, ale teď se opravdu každou položku snažím pořídit v nějaké slevě. Ne, nebaví mě to a nedělám to ráda. Jenže, když i tak s penězi sotva vyjdu, co jiného mi zbývá,” řekla nám paní Jana, která je samoživitelkou s příjmem 25 tisíc korun, který doplňuje několik tisíc státní podpory na dítě a bydlení.

Ministr zemědělství v nedávné době opět nahlas uvažoval o tom, že by slevové akce zrušil. Pravdou je, že výrobcům potravin a zemědělcům skutečně nevyhovují, jelikož podrývají ceny jejich zboží. Je ale nutné si uvědomit, že pro řadu lidí představují jednu z posledních možností, jak si opatřit vše, co potřebují.

Já už to vážně nechápu. Jak někoho může vůbec jen napadnout zrušit slevy? A ještě to vyslovit před lidmi, kteří se každý měsíc ohánějí, aby vůbec vyšli. Jestli to provedou, tak uvidí, co se bude dít,” uvedla paní Romana v jednom z pražských obchodů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miluše
Miluše
1 rok

A co udělal ministr zemědělství pro zemědělce..?!! Abychom byly soběstační ?!! NIC ! Tu jeho zaklínací “formuli”, že na to doplácí zemědělci, bych rozvinula do širšího spektra, proč a kvůli čemu jsme v takové nouzi ??!!! Tak seberou slevy lidem,kteří už nyní jsou nad existenční propastí..!! Že je hanba nefackuje !!!

Iris
Iris
1 rok

Co dělat? Přestat nakupovat v supermarketech, kde vás nemálo okrádají a především při slevových akcích – je naštěstí ještě pořád dost malých obchodů – ještě je všechny nezlikvidovali…