Jediné otočení vypínačem pračky sníží spotřebu o 50 %. Instalatér ukázal skvělý trik

V dnešní době jen minimum lidí potvrdí, že doma nepoužívá pračku. Bez ní si snad nikdo nedokáže představit běžné fungování. V případě, že dojde k její poruše, vznikne panika snad už všech obyvatel domácnosti. Zvlášť v dnešní době, kdy jsme opatrní na každý výdaj, se vyplatí znát několik rad, jak snížit její spotřebu.

Vyberte si správnou pračku

Pokud ještě nemáte doma pračku, nebo uvažujete o koupi, vězte, že právě zde začíná možnost, jak ušetřit. Při výběru se soustřeďte na označení její energetické náročnosti, neboli na takzvaný energetický štítek. Je možné volit spotřebič s označením A+ až A+++. V druhém případě dochází k až o 20 až 50 procent větší spotřebě než u pračky  A+. Důležitý je také její objem , který uzpůsobte počtu lidí v domácnosti. V případě, že žijete sám nebo pouze s partnerem, stačí vám objem do 5 kg. Máte-li v domácnosti děti, zvolte objem až do 8 kg.

Plnění pračky

Vždy se držte zlatého pravidla a pračku naplňte dle jejího možného obsahu. Vyhněte se ale jejímu přeplnění. V takovém případě byste nejen neušetřili, ale je pravděpodobné, že byste cyklus museli znovu opakovat, což by cenu za praní zdvojnásobilo.

Ekologické a ekonomické praní

Nebojte se také používat program s označením „eko“. Tyto programy jsou velmi účinné, i když vás mohou na první pohled vyděsit. Při jejich volbě se totiž prodlouží doba praní. Šetření ale spočívá ve skutečnosti, že se voda zahřívá daleko pomaleji a nedochází k akumulované spotřebě. Zároveň ušetříte za spotřebovanou vodu. Stejná je totiž využívána několikrát během cyklu.

Snižte teplotu

Mějte také na paměti, že i když na oblečení najdete doporučenou teplotu praní 40°C, stejně dobře ho vyperete na 30°C. Tímto jednoduchým otočením knoflíku a snížením teploty od 10 stupňů spotřebujete o polovinu méně energie.

Foto: Shutterstock

Upřednostněte čerstvý vzduch

Disponuje-li vaše pračka schopností teplotního sušení prádla a vy chcete ušetřit, nepoužívejte ji. Raději prádlo důkladně mechanicky odstřeďte a nechte vysušit na čerstvém vzduchu. Tento program vám sice usnadní práci, ale vyžaduje dvojnásobek energie.

Udržujte vaši pračku

V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné čištění pračky samotné. To vám zajistí nejen její delší životnost, ale také menší spotřebu energie. Usazené nečistoty a vodní kámen totiž zabraňují přímému ohřevu a dochází tak k prodloužení celého procesu bez snížení spotřeby. Důležité je ji každý měsíc odvápnit. Postačí vám k tomu pouhý ocet.

Foto: Shutterstock, zdroj: EDF

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Butenko
Butenko
1 rok

Zase hovna. Kde je ten skvělý tik instalatéra a jeho otočení knoflíkem???!!! Některé stokrát omleté známé skutečnosti.

Honza Špinler
Honza Špinler
1 rok

Autor článku než něco napíše, by si měl ověřit i fakta. Energetické štítky A+, A+++ jsou v dnešní době minulosti. Úsporné spotřebiče mají i značení C, D,

pépé
pépé
1 rok

A+ že je až o 50% úspornější než A+++? To autor článku sdpadl z x marsu a nebo Venuše? Historicky byly třídy úspornosti D, C, B a A. Pak se spotřeba v A třídě lišila už tolik, že přibyla t|ída A+,, poozději A++ atd… Čím více +, tím nižší spotřeba energie a logicky vyšší účinnost.
Tady se n ní píše pravý opak!

Martin
Martin
1 rok

Jako fakt? 😁 Vau..