Zamlžená okna nás trápí hlavně v zimě, když je venkovní vzduch suchý a studený. Oproti tomu v bytech vytváří v tomto období kombinace vlhkosti a vyšší pokojové teploty, spolu s méně častým větráním, ideální podmínky pro zamlžené okenní tabule.
Věděli jste, že dospělý člověk denně vypotí kůží až 2 litry vody? K tomu připočtěte domácí mazlíčky, pračky, sušičky, napařovací žehličky, akvária, pokojové kytky… a čtyřčlenná rodina vypustí do ovzduší každý den 12 – 15 litrů vody.
Okna mohou začít plesnivět
Moderní okna jsou skvělá. Zabraňují tepelným ztrátám, eliminují hluk z ulice, ale přes jejich těsnění už do bytu nepronikne takřka žádný vzduch. A tak logicky nastává to, čemu se nelze vyhnout – okna se zevnitř zamlžují. Voda, obsažená ve vzduchu, se totiž sráží na nejchladnějších místech, která našla, což bývají nejčastěji právě okenní tabule.
V malém množství, například během vaření nebo sprchování, ničemu nevadí. Jednoduše krátce vyvětráme a je po problému. Pokud se ale okna mlží opakovaně, měli bychom s tím začít něco dělat, protože mohou z dlouhodobého hlediska ohrožovat naše zdraví.
Vysrážená voda na okenních tabulích může vyvolat vznik plísní na gumovém těsnění a v případě dřevěných oken může začít plesnivět i samotný rám. Pravidelné zamlžování naznačuje, že vodu absorbují také stěny našeho bytu, takže i na nich se mohou začít tvořit plísně. A ty jsou, kdekoliv v bytě, nebezpečím hlavně pro alergiky, astmatiky, děti, starší osoby a lidi se sníženou imunitou. Vyvolávají kašel, bolesti hlavy, vyrážky a řadu dalších zdravotních problémů.
7 rad, co dělat, když se okna mlží
- Okna otírejte. Nejen skleněné tabule, ale i těsnění a rámy, dobře sající utěrkou.
- Větrejte alespoň 10 minut i v zimním období, pokud jsou okna zamlžená. Neobávejte se tepelných ztrát, nehrozí žádné další náklady na vytápění, protože stěny, nábytek i textilie v místnosti teplo uchovávají. Před větráním však radiátory ztlumte. Větrejte i v místnostech, které denně nepoužíváte.
- Vyzkoušejte sůl nebo kočičí podestýlku. Nasypte sůl do misky tak, aby nádoba byla ze tří čtvrtin plná a umístěte ji před okno nebo na parapet. Sůl nadbytečnou vlhkost, která by se jinak usadila na okenních tabulích, pohltí. Pokud máte kočky, můžete dát do nádoby místo soli kočičí stelivo. Udělá vám stejnou službu.
- Otřete okna zevnitř pěnou na holení, nechte krátce působit a smyjte.
- Umístěte před okna čajové nebo jiné svíčky. V zimě nejenže vytvoří příjemnou útulnou atmosféru, ale jejich plamen pomůže vysušit vznikající vlhkost.
- Přidejte do vody při mytí oken dětský šampon. Takový, po kterém neslzí oči. Měl by budoucí kondenzaci vody zabránit nebo ji alespoň zmírnit.
- Nesušte prádlo v bytě, i v zimě venku uschne. Při sprchování nebo vaření zavírejte dveře. Pokud nemáte dveře do kuchyně, pozavírejte alespoň dveře do ostatních místností.
Foto: Shutterstock
Potřít okna pěnou na holení – vyzkoušeno v koupelně na zrcadle – fungovalo to cca 3 dny a pak děs, šmouhy. Nedalo se toho zbavit snad měsíc – už nikdy víc!