Jediné tlačítko na bankomatu Čechy pravidelně obere o velké částky. Přijdete o tisíce korun na výběru

Pokud existuje nějaký vynález, který skutečně usnadňuje spoustu věcí, jsou to platební karty a veškerá infrastruktura s nimi spojená, včetně bankomatů. Teď například začíná doba dovolených, což dříve znamenalo, že lidé ve velkém vyráželi do směnáren a za všelijaké kurzy si měnili hotovost, aby měli na místě co utrácet.

Chtějí vás jen obrat

To do značné míry opadlo. Stačí si totiž do cílové destinace vzít platební kartu a můžete si vybrat přímo na místě. Jenže netrvalo dlouho a na této skutečnost začali provozovatelé bankomatů nemístně vydělávat. Aktivovali totiž funkci, která se paradoxně tváří jako něco, co vám má pomoci, avšak reálně vás to obere o nemalé peníze.

V současné době už se tomu nevyhnete. Pakliže vybíráte ze zahraničního bankomatu českou platební kartou, vždy se setkáte s obrazovkou, která vám nabízí přepočet do domácí měny. Ten samozřejmě nastane vždy, protože z účtu jsou vám strženy koruny, ovšem je rozdíl, zda tento přepočet udělá sám bankomat nebo vaše banka.

A proč se nabídka bankomatu jeví jako věrohodnější? Jednoduše proto, že vám hned zobrazí kurz a částku, která vám bude v korunách stržena. Málokdo ale přesný kurz zná, případně si ho dokáže rychle přepočítat. A tak tuto možnost potvrdí. V ten moment přitom přišel přibližně o deset procent z vybírané částky. Tak nevýhodné bankomatové přepočtové kurzy jsou.

Foto: Shutterstock

Dávejte si pozor

Klíčové je tedy tuto možnost, která se jmenuje DCC, ale poznáte ji hlavně proto, že nabízí právě už přepočtenou částku na korunu, odmítnout. Potom bude následovat standardní výběr, kdy vám z bankomatu vyjede zadaná částka a vaše banka si strhne ekvivalent v korunách podle jejího kurzu. Ani ten nebývá kdovíjak výhodný, ale od středového se většinou liší maximálně o dvě procenta, což není tak zlé.

Opravdu hodně může takovéto napálení zamrzet v případě, kdy dorazíte na dovolenou a chcete si kvůli poplatkům vybrat celou částku, kterou míníte utratit, najednou. Může jít třeba o dvacet tisíc korun. Pakliže ovšem zmáčknete špatné tlačítko, přijdete rázem třeba o dva a více tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Čestmir
Čestmir
1 rok

Paní autorka nám chce vnutit velmi podivný názor, že dvoj- nebo snad i trojnásobný rozdíl v důchodech je něco velmi nespravedlivého nebo nepřijatelného. Ovšem skutečnost pěti- nebo i desetinásobného rozdílu v příjmech produktivní části populace ji vůbec nijak neznepokojuje. Nebo snad mají mít důchodci všichni stejně? Opravdu hloupé.

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Čestmir

Chudi chteji spravedlnost, ale makat ani nahodou! Makat neznamena chodit do prace a o nic se nestarat!