Jedna společnost vozí do Česka prolezlé maso z Ukrajiny. Prodává se ve všech obchodech, ale dá se poznat

V českých obchodních řetězcích už bohužel není bezpečno. Ne snad, že by se vám tam mělo přímo něco stát, ovšem produkty, které se zde běžně prodávají, často nesplňují požadované normy a navíc vám jejich konzumací mohou přímo uškodit. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v tomto ohledu hlásí jeden případ za druhým.

Případy se množí

Za obzvlášť závažné se dají označit až příliš časté záchyty špatného kuřecího masa. Bohužel je u něj hned několik spojovacích prvků. Předně je to ten, že pochází z Ukrajiny. Není to nic proti této zemi, avšak tamní kontroly a podmínky chovů zjevně nejsou tak dobré, jak jsme zvyklí z Evropské unie. Ostatně, již před časem na to upozorňovala Agrární komora České republiky.

V rámci solidarity však na český trh proudí spousta tamních potravin. Řada je jistě kvalitních, ovšem zrovna u kuřecího masa to není ten případ, a když se tady objeví problém, je to velmi závažné. Bohužel se tak již několikrát stalo. SZPI zaznamenala hned tři případy, přičemž je potřeba si uvědomit, že nekontroluje zdaleka vše, a tak závadného masa zřejmě bylo podstatně více.

V prvním případě šlo o mražené kuře značky Qualiko, které se prodávalo ve velkoobchodech JIP. Tam se podařilo ještě část zboží z oběhu stáhnout, jelikož mělo delší datum spotřeby.

Následovaly však další dva velmi znepokojivé případy. Ten první se odehrál v obchodním řetězci Tesco, kde se pod jeho privátní značkou prodávaly čerstvé kuřecí prsní řízky, u kterých byla prokázána salmonela. Stalo se tak ale až s měsíčním zpožděním od odběru vzorku, což znamenalo, že všechno maso se prodalo a zkonzumovalo.

Foto: Shutterstock

Opakovalo se to

To se potom opakovalo o pár týdnů později v obchodním řetězci Penny Market. Také tam šlo o kuřecí řízky se salmonelou a i v tomto případě byl rozbor proveden až příliš pozdě, kdy už maso zmizelo z regálů a dá se předpokládat, že ho lidé snědli.

Oba tyto případy však pojí také dodavatel, kterým byla společnost WE Trade s.r.o. ze Slovenska. Tam také došlo k zabalení kuřecího masa, což mohlo spotřebitele zmást. Skutečnou zemí původu však byla Ukrajina.

Obchodní řetězce kuřecí maso z této země nadále prodávají, v čemž jim lze jen obtížně bránit. Jako zákazníci však máte možnost takové maso nekupovat a vybírat si jiné. Když už navíc máme informace o předchozích případech a dodavatelích, není od věci to zakomponovat do svého rozhodování při nákupech.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila Holubcová
Ludmila Holubcová
8 měsíců

Tak si myslím, že toto by se mělo urychleně zastavit!!!! Copak jsme prasata abychom tohle jedli!!!! A co naše děti a vnoučata jsou naše budoucnost a musí jíst nemocné potraviny.😲🥴😠😡

Milan
Milan
8 měsíců

Já bych to maso nezakazoval, vždyť tady je takových podporovatelů tohoto režimu, že ho polknou i syrové

Marobarva
Marobarva
8 měsíců

Přeji vám všem zdraví.Pokud se dá ještě přát, když žereme, TO, co by naše “super vláda”ani neomrkla.Ať je jasný konec této MAŠKARÁDY, a žerou si ty hnusy sami,a zatrhnou dovoz.Nebo už žádné jídlo neprobíhá kontrolama, těžko, pokud je prolezlé, jak se tady píše…👎👎👎🙅🤦, takže nic jiného nezbývá, než nežrat.🤮

Josef
Josef
8 měsíců

PRACOVITI UKRAJINCI SI PESTUJE SAMI VLASTNI CERSTVOU DRUBEZ A POTRAVINY OBECNE.LÍNÍ ČEŠI RADEJI KONZUMUJI TO CO VEPŘI .KAZDEMU PODLE ZASLUH🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪

Radomír
Radomír
8 měsíců

Přesně !👍

Marie
Marie
8 měsíců

Navozit tu šmakuládu hlavně, kde se stravují poslanci a ať se to ho napapají.

Zvoník
Zvoník
8 měsíců

Když čeští lidé tolik milují tu válkychtivou Ukrajinu proti Rusku, jak hlásají naše česká média, tak ať se nažerou i jejich salmonelového kuřecího. – Nic proti ničemu.

Toscana
Toscana
8 měsíců
Reply to  Zvoník

Nechápete, že to pochází od mírumilovných nacistických okupantů z RuSSka? Nechápete.

Docent
Docent
8 měsíců
Reply to  Toscana

Vy nechápete .. proto si dejte ukrajinské potraviny až budete praskat .. a možná pochopíte