Jiná barva moči může upozornit na vážnou nemoc. Zjistěte, o co se může jednat

Zbarvení moči patří mezi signály, že s tělem není něco v pořádku. Barva moči se liší v závislosti na tom, co jíte, kolik vody pijete a jaké léky či doplňky stravy užíváte. Uroložka Elizabeth Kavalerová uvádí, že se za zvláštní barvou moči často skrývá naše strava. Může být průsvitná, tmavě žlutá i zelená, jak se píše na thehealthy.com.

Jak vzniká moč

Močový trakt se skládá ze dvou ledvin, dvou močovodů, močového měchýře a močové trubice. Ledviny přefiltrují krev, odstraní odpad a přebytečnou tekutinu, produkují moč, která prochází močovody do močového měchýře a močovou trubicí ven z těla. Většinou je moč světle žlutá, čistá a bez jakýchkoli částic.

Z čeho se skládá moč

Moč je složena z vody, obsahuje soli jako sodík, draslík, chlorid, kyselinu močovou a močovinu. Žlutou barvu moči způsobuje urobilin, odpadní produkt a žlutý pigment, který je generován rozpadem červených krvinek.

Neonově žlutá moč

Pokud jste vypili příliš multivitaminových nápojů, moč může být jasně žlutá nebo dokonce neonově zelená díky vyššímu obsahu vitamínu B, zejména riboflavinu (B-2) a kobalaminu (B-12). Neškodné vitamíny se vyloučí z těla přirozeně. Příčinou jasně žluté nebo zelené moči může být příliš velký obsah potravinářského barviva, které se používá zejména při vysoce zpracovaných potravinách. Pokud netrpíte žádnými bolestmi a problémy, za barvou moči je asi strava, kterou konzumujete.

Foto: Shutterstock

Tmavě žlutá moč

Tmavší odstíny žluté moči a barva jantaru naznačuje, že nepijete dostatek vody a hrozí vám dehydratace. Čím více vody vypijete, tím jasnější a světlejší moč bude. Pokud nemáte v těle dostatek vody, minerály a chemikálie v moči jsou tmavší a koncentrované. Denně byste měli vypít minimálně 1,5 litru tekutin a káva se nepočítá.

Narůžovělá až červená moč

Pokud si dáte červenou řepu, borůvky nebo ostružiny, vaše moč dostane narůžovělou až červenou barvu. Někdy ale může jít o infekci močových cest, krev v moči, ledvinové kameny, rakovinu ledvin nebo močového měchýře.

Zelená a modrá moč

Chřest dodá moči nazelenalý nádech a ovlivní i jeho vůni. Jasně zelená moč může souviset i s nadbytkem vitamínů B, ale i s infekcí močových cest, kdy bývá provázena bolestí, pálením a častým nucením na močení. Může být způsobena i bakterií Pseudomonas. Také některé léky mohou moči dodat zelenou, ale i modrou barvu, například některá antidepresiva, léky zmírňující bolest a anestetika, ale i některá barviva používaná u lékařských testů na funkci ledvin a močového měchýře.

Foto: Shutterstock, zdroje: thehealthy.com, Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments