Jiří Pomeje zemřel na rakovinu hrtanu. Způsobuje ji špatný životní styl

Herec Jiří Pomeje skonal po boji s těžkou nemocí, kterou byla rakovina hrtanu s následnými metastázemi v kostech. Na jeho případu se ukazuje, jak umí být tato nemoc zrádná. Když ji herci před dvěma lety odhalili, byl ještě v průběhu léčby velmi optimistický a říkal, že se u něj jedná o první stádium nemoci a že slavný herec Michael Douglas se z ní dostal, i když byl ve čtvrtém stádiu. Jak už dnes víme, Jiří Pomeje takové štěstí neměl.

Kdo je rakovinou hrtanu ohrožen?

Ačkoliv jsou i v případě rakoviny hrtanu důležité genetické dispozice, odborníci tvrdí, že jedním z nejrizikovějších faktorů je nezdravý životní styl. Konkrétně pak kouření a přílišná konzumace alkoholu. V poslední době se jako značné riziko uvádí také lidský papilomavirus, jenž primárně způsobuje nádory děložního hrdla, ovšem sexuálním chováním může zakořenit i jinde v těle.

Statistiky tvrdí, že nejčastěji se nádor hrtanu objeví u lidí starších 40 let a častěji postihuje muže než ženy. Nejhojnější výskyt nádoru je přímo v oblasti hlasivek, dále pak v oblasti nad hlasivkami. Nejméně postiženou bývá část pod hlasivkami. Vzhledem k tomu, že nádor dříve či postupně hlasivky zasáhne, projevuje se mimo jiné změnou hlasu nebo chrapotem.

Příznaky nádoru hrtanu

Kromě příznaků, které je možné slyšet, se objevují pochopitelně i další. Pacienti si často stěžují na problémy s polykáním a dýcháním. Mají pocit cizího tělesa v krku, které jim v těchto činnostech brání. Obvyklé bývá zduření krku a v případě pokročilého nádoru také vykašlávání krve.

Léčba rakoviny hrtanu

Jak už tomu tak bývá, úspěšnost léčby této nemoci závisí na tom, v jakém stavu se pacient dostane do péče lékařů. Léčba se většinou neobejde bez chirurgického zásahu, kterým je nádor odstraněn. Následuje ozařování, které je možné kombinovat s chemoterapií. V poslední době byl v této oblasti zaznamenán značný pokrok, kdy se k zákrokům používá například robotická chirurgie či laser a následná péče probíhá biologickou léčbou, která není tak toxická.

Bohužel ne vždy se pacient vyhne odstranění celého hrtanu, což je pochopitelně až nejzazší možnost. V takovém případě dotyčný ztrácí hlas, který je třeba nahradit některým z mechanismů tvorby hlasu. K poškození hlasu dochází někdy i v důsledku menších zákroků, kdy hrtan sice zůstává funkční, ale hlas není dokonalý.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
59 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments