Rakovina prsu se nemusí projevit pouze bulkou. Jaké jsou další příznaky?

Když se řekne rakovina prsu, většina z nás si jako nejčastější příznak vybaví právě onu nechvalně známou bulku, kterou si můžeme nahmatat kdekoli v okolí ňader. Nádor prsu na samotném začátku vůbec nebolí, takže je vysoká pravděpodobnost, že o tomto nepříjemném a ženami obávaném onemocnění nemusíte vůbec vědět. Rakovina prsu postihne ročně cca 6000 žen, což je obrovské číslo, takže se není čemu divit, jestli i vás rakovina děsí. Věřte nebo ne, ale rakovina prsu se rozhodně nemusí projevit pouze bulkou – známe i jiné možné příznaky!

Jak jinak se může projevovat rakovina prsu?

Rakovina prsu se zpočátku tváří nenápadně, často o ní vůbec nevíte, ale přesto tam je a je připravena napáchat nepěknou paseku. Ne vždycky se projevuje právě hmatatelnou bulkou, která sice bývá nejčastějším, nikoli však jediným příznakem. Ne nadarmo lékaři a odborníci neustále apelují na pravidelné prohlídky a samovyšetření prsu, které mohou ženy provádět samy doma – ideálně vždy po menstruaci, kdy není jejich tělo vystaveno tak vysoké hormonální zátěži.

V následujících řádcích vám prozradíme i další možné příznaky rakoviny prsu, které jsou nenápadné a většina z nás by si je s rakovinou možná ani nespojila.

 • Nesouměrně velká prsa

  Každé prso jinak veliké není žádný nevídaný nebo kdovíjak překvapující jev, divili byste se, kolik žen a dívek má nesouměrně velká ňadra. Už v dospívajícím věku si lze všimnout, že je jedno prso větší nežli to druhé, což bývá naprosto běžné a jen málokdo by za tím hledal rakovinu. Pozor ale na situaci, kdy začnete pozorovat, že se vám jedno prso postupně zvětšuje a začíná tuhnout, v takovém případě neprodleně navštivte lékaře.

 • Výtok z bradavky

  Dalším možným projevem rakoviny prsu může být nežádoucí výtok z bradavky, který může být lehce zabarvený nebo dokonce krvavý. Zpozorujete-li takový stav, není na co čekat.

 • Nepravidelné bradavky

  Zdravá bradavka je volná a pravidelná. Jakmile se ale v těle něco děje, může se stát, že dojde k nějakým změnám – ať už zploštění nebo třeba vtáhnutí bradavky.

 • Rudá a teplá kůže

  Zapomenout nesmíme ani na příznak, kterým se často projevuje nějaký zánět – zarudlé, teplé a na dotek bolestivé místo na těle, v tomto případě na ňadru. Jasně, může to být zánět, ale stejně tak se může jednat i o karcinom, proto ani tento stav rozhodně nepodceňujte.

Pokud některý z těchto příznaků zaznamenáte, měly byste neprodleně navštívit svého lékaře. Platí totiž, že čím dříve se rakovinu prsu podaří odhalit, tím je šance na vyléčení vyšší.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.