Rakovina prsu se nemusí projevit pouze bulkou. Jaké jsou další příznaky?

Když se řekne rakovina prsu, většina z nás si jako nejčastější příznak vybaví právě onu nechvalně známou bulku, kterou si můžeme nahmatat kdekoli v okolí ňader. Nádor prsu na samotném začátku vůbec nebolí, takže je vysoká pravděpodobnost, že o tomto nepříjemném a ženami obávaném onemocnění nemusíte vůbec vědět. Rakovina prsu postihne ročně cca 6000 žen, což je obrovské číslo, takže se není čemu divit, jestli i vás rakovina děsí. Věřte nebo ne, ale rakovina prsu se rozhodně nemusí projevit pouze bulkou – známe i jiné možné příznaky!

Jak jinak se může projevovat rakovina prsu?

Rakovina prsu se zpočátku tváří nenápadně, často o ní vůbec nevíte, ale přesto tam je a je připravena napáchat nepěknou paseku. Ne vždycky se projevuje právě hmatatelnou bulkou, která sice bývá nejčastějším, nikoli však jediným příznakem. Ne nadarmo lékaři a odborníci neustále apelují na pravidelné prohlídky a samovyšetření prsu, které mohou ženy provádět samy doma – ideálně vždy po menstruaci, kdy není jejich tělo vystaveno tak vysoké hormonální zátěži.

V následujících řádcích vám prozradíme i další možné příznaky rakoviny prsu, které jsou nenápadné a většina z nás by si je s rakovinou možná ani nespojila.

 • Nesouměrně velká prsa

  Každé prso jinak veliké není žádný nevídaný nebo kdovíjak překvapující jev, divili byste se, kolik žen a dívek má nesouměrně velká ňadra. Už v dospívajícím věku si lze všimnout, že je jedno prso větší nežli to druhé, což bývá naprosto běžné a jen málokdo by za tím hledal rakovinu. Pozor ale na situaci, kdy začnete pozorovat, že se vám jedno prso postupně zvětšuje a začíná tuhnout, v takovém případě neprodleně navštivte lékaře.

 • Výtok z bradavky

  Dalším možným projevem rakoviny prsu může být nežádoucí výtok z bradavky, který může být lehce zabarvený nebo dokonce krvavý. Zpozorujete-li takový stav, není na co čekat.

 • Nepravidelné bradavky

  Zdravá bradavka je volná a pravidelná. Jakmile se ale v těle něco děje, může se stát, že dojde k nějakým změnám – ať už zploštění nebo třeba vtáhnutí bradavky.

 • Rudá a teplá kůže

  Zapomenout nesmíme ani na příznak, kterým se často projevuje nějaký zánět – zarudlé, teplé a na dotek bolestivé místo na těle, v tomto případě na ňadru. Jasně, může to být zánět, ale stejně tak se může jednat i o karcinom, proto ani tento stav rozhodně nepodceňujte.

Pokud některý z těchto příznaků zaznamenáte, měly byste neprodleně navštívit svého lékaře. Platí totiž, že čím dříve se rakovinu prsu podaří odhalit, tím je šance na vyléčení vyšší.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...