Nádor slinivky břišní je nejzávažnějším druhem rakoviny. Seznamte se s příznaky, podle kterých ho lze spolehlivě rozpoznat

Slinivce břišní se latinsky říká pankreas a plní trávicí a endokrinní funkci. Vylučuje enzymy, které rozkládají potravu ve střevě, neutralizuje kyselý žaludeční obsah a produkuje významné hormony, jako třeba inzulín, zodpovědný za přísun glukózy do buněk a sníženou hladinu cukru v krvi. Onemocnění slinivky jsou velmi vážná a platí, že i nádor na slinivce je jedním z nejhorších druhů rakoviny.

Karcinom slinivky

Histologicky jsou 2 druhy karcinomu pankreatu, duktální a mucinózní, což je nádor s produkcí hlenu, podle toho z jakých buněk nádory vycházejí. Vysoce zhoubný je adenokarcinom duktální. Neobvykle rychle rostoucí nádor má špatnou prognózu.  

Rizikové faktory a prevence rakoviny slinivky

Jako ostatní zhoubné nádory vzniká rakovina slinivky břišní poruchou regulačních genů, které mají kontrolovat buněčný cyklus, množení i zánik buněk. Jakmile dojde k poškození některého z genů, buňky se přehnaně množí a nepodléhají buněčné smrti. Jsou částečně změněné, vypadají jinak a neplní svou funkci. Slinivka po určité době přestane fungovat, zažívací trakt postrádá enzymy k trávení a poškozuje organismus.

Vlivy na poškození slinivky

  • kouření
  • pití černé kávy
  • pití alkoholu

Zanechte těchto neřestí a dbejte na včasný záchyt nádoru, nepodceňujte příznaky a choďte na preventivní prohlídky, který ještě nebude mít metastázy v jiných orgánech. Bohužel se na karcinom pankreatu přichází většinou příliš pozdě. Počínající nádor slinivky břišní je většinou asymptomatický tedy bez příznaků. Až 80 % karcinomů je diagnostikováno až v pokročilém stádiu.

Příznaky a průběh rakoviny slinivky břišní

  • zažloutnutí sliznic a kůže
  • s odstupem asi 3 měsíce se dostavuje bolest břicha
  • stavy nevolnosti
  • další neurčité obtíže
  • hubnutí v důsledku špatného vstřebávání živin

Metastázy

Metastázy v játrech, plicích, v břišní stěně a dutině či do nadledvinek způsobuje bolesti. Působí tlak na nervové pleteně v okolí páteře, projevuje se to bolestí, která  ustoupí v úlevové poloze v předklonu a při schoulení břicha. Nádor utlačuje i žlučové cesty a projevem je již výše zmíněná žloutenka.

Foto: Adobe Stock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments