Jóga pro zdravé i nemocné – začněte v každém věku

Chcete své tělo dostat do formy, začít se hýbat, ale sport není právě vaším koníčkem? Máte problém s rychlými sporty, nevyhovuje vám běhání, skákání apod.? Nebo máte nějaké zdravotní komplikace, které vám běžný sport neumožňují? Vyzkoušejte jógu. Je skvělá k uvolnění, protažení a zpevnění celého těla. Snadno ji přizpůsobíte svým tělesným možnostem a dosáhnete symbiózy těla a duše.

Pro koho je jóga vhodná?

Jóga – pro někoho obyčejné cvičení, pro jiného životní styl. Je oblíbená především díky tomu, že se dá dělat v každém věku. Jógové ásany se učí už malé děti ve školkách. Bývá zařazována do školního i zdravotního tělocviku. Využívají ji maminky s dětmi, těhotné ženy, ale i důchodkyně chodící se pravidelně jednou týdně protáhnout společně do tělocvičny. Věnují se jí sportovci i nesportovci, lidé pracovně vytížení, kteří v ní hledají uklidnění po hektickém dni i vrcholoví sportovci, kteří při ní regenerují namáhané svalstvo. Jógu milují muži i ženy. Stačí jen informovat se a začít.

Jaké jsou přístupy v józe?

Existují dva základní přístupy k józe. Pokud hledáte klidné a relaxační cvičení, které vám pomůže zregenerovat mysl i tělo a protáhnout a uvolnit svaly, ptejte se po kurzech hathajógy, jógové terapie, hledejte jin jógu popř. jógu pro zdravá záda. Jste-li těhotné, určitě se nehlaste do běžných kurzů jógy. Tím spíš, pokud jste ji nikdy necvičily. Zvolte přímo jógu pro těhotné.

Druhým způsobem, jak přistupovat k józe je dynamické cvičení jógových ásan. Principem je spojování jednotlivých pozic do sestav, které se cvičí v rytmu dechu. Nejde o to, jak rychle jsou jednotlivé ásany provedeny ale o to, aby byly dokonale sladěné s vaším dechem. Může se to zdát jednoduché, ale opak je pravdou. Proto je tento druh cvičení doporučován pro ty, kteří jsou zvyklí se hýbat, pravidelně sportují a nemají žádné zdravotní problémy.

Jak začít cvičit jógu?

Pokud nemáte s jógou žádné zkušenosti, zapomeňte raději na odborné publikace či časopisy s návody. Nespoléhejte ani na DVD, internet a jiná média. Už vůbec nezkoušejte aplikace v chytrém telefonu. U jógy je velmi důležité „dostat ji do těla“ postupně. Pochopit, jak při jednotlivých ásanách správně dýchat a také jak je správně provádět. Zkušeného lektora vám nikdo nenahradí. Jógu samozřejmě můžete cvičit i doma. Ale raději tak učiňte až poté, co si projdete odborným kurzem.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments