Svědění intimních partií. Co způsobujete tuto nepříjemnost?

Co uděláte, když vás začne některá část kůže svědit? Jednoduše místo podrbete, promnete nebo s použitím nehtů silněji poškrábete. Dostaví se úleva. Někdy jen na krátký okamžik, někdy napořád. Co si ale počít ve chvíli, kdy začnou svědit intimní partie? Je nemožné se na veřejnosti poškrábat i tam. Pocit úlevy je v nedohlednu. Začněte pátrat po příčinách.

Nebezpečná bakteriální vaginóza

Ve chvíli, kdy se změní vaginální pH a dojde k rozmnožení bakterií, objeví se slabší výtok, který je cítit. Intimní místa velmi svědí a zarudnou. Onemocnění se může rozšířit i do močových cest nebo způsobit zánět děložního hrdla.

Častá kvasinková infekce

Podobně jako bakteriální vaginóza vzniká i kvasinková infekce. Nastává při úbytku ochranných laktobacilů. Pak má volné pole kvasinka candida albicians a rychle se rozmnoží. S kvasinkovou infekcí se setkáme nejčastěji po užívání antibiotik, po pohlavním styku nebo i při vyšší hladině stresu a špatném složení stravy. Objevuje se bílý výtok s hrudkami a zápachem. Na kvasinkové infekce zabírají tablety i krémy, dokonce je možné jejich výskyt eliminovat vhodným složením jídelníčku a vynecháním potravin, které množení kvasinek podporují.

Alergické reakce

I běžné alergie se mohou projevit na intimních místech. Objeví se vyrážka, zarudnutí, svědění. Reagovat takto můžete na kosmetické přípravky, mýdla, gely, ale i intimní a erotické pomůcky. Problém může způsobovat i prací prášek nebo gel, který není dostatečně vymáchán ze spodního prádla. I samotné spodní prádlo působí problémy, když jeho materiál naše pokožka odmítá.

Lupenka na intimních partiích

Obvykle se lupenka projevuje na jiných částech naší pokožky, ale nelze vyloučit to, že se usídlí zrovna v tříslech nebo i na zevních částech intimních orgánů. Otoky a svědění jsou velmi nepříjemné a teplo a vlhko znesnadňují léčbu.

Svědění intimních partií, které se opakuje častěji je rozhodně důvodem k neprodlené návštěvě gynekologa, provedení stěrů a rozborů. Následně se přistupuje k nastavení léčby. Léčba bývá zpravidla velmi účinná a potíže vymizí už za několik dní.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.