Jsem v šoku, co z ministerstva vypadlo. Babiš není spokojen s novými opatřeními proti koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví podrobně představilo opatření, která zavádí od 1. září s cílem omezit šíření koronaviru v české společnosti. V první řadě se vrací roušky, a to nejen do hromadné dopravy a do zdravotnických zařízení, ale také do obchodů, restaurací, kadeřnictví, kin nebo kosmetických salonů. Zde je nebude muset nosit pouze personál, ale také zákazníci a hosté. Tato přísnost opatření se u veřejnosti nesetkala s velkým pochopením a na sociálních sítích už se objevily první výzvy k bojkotu. Za nesmyslné pak zavádění opatření v této době označili lékaři Jan Žaloudík nebo Jiří Beran.

Budeme se o tom ještě bavit

Bylo by poměrně logické, kdyby vláda nová opatření projednala a shodla se na nich ještě předtím, než je odprezentuje veřejnosti. Jak se ale zdá, něco takového vůbec neproběhlo. A zřejmě i proto se s kritikou povinnosti nosit roušky nečekaně ozval také premiér Andrej Babiš.

Jsem trošku v šoku, co z ministerstva vypadlo. Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na čtvrtek pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,” uvedl Babiš na setkání s novináři. Sám nemá výhrady k tomu, aby se roušky nosily v nemocnicích, sociálních zařízeních nebo veřejné dopravě. “Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit.

Chaos s rouškami ve školách

Z tohoto vyjádření nejmocnějšího muže země je jasně patrné, že opatření, která byla ministerstvem zdravotnictví prezentována jako definitivní, se ještě pravděpodobně změní. Pokud bychom si premiérova slova analyzovali, pak z nich vyplývá, že není úplně ztotožněn s tím, aby se roušky vrátily do služeb, jako jsou restaurace nebo kadeřnictví. A kriticky vidí také nastavení povinnosti nosit roušky ve školách, kde je žáci budou muset nosit na chodbách a v jídelnách, ale ve třídě si je budou moct sundat.

Právě takto častá manipulace s rouškami je přitom podle odborníků naprosto nevhodná, obzvlášť když si je budou neustále nasazovat a sundavat děti, které si na správné zacházení s nimi těžko dají vždy pozor. V takovém případě pak mohou být roušky dokonce kontraproduktivní.

Andrej Babiš už oznámil, že nová opatření s ministrem zdravotnictví projedná. Dají se tak očekávat ještě určité změny.

Foto: Úřad vlády ČR

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.