Jak se v autě zchladit bez rýmy a nachlazení? Vyzrajte na klimatizaci

Klimatizaci dnes pokládáme za zcela běžnou součástí výbavy v našem autě a nedovedeme si to v parných vedrech bez ní ani představit. Mnoho z nás však už pocítilo kromě jejích pozitiv i negativa. Jak ji používat správně, aby nám nezpůsobila zdravotní potíže? Poradíme vám, jak se o ni starat a jak ji nastavit.

Aby se při používání klimatizace nedostavilo bolení v krku, nachlazení, rýma, pálení očí nebo bolesti hlavy či krční páteře, je třeba dodržovat doporučené nastavení. Vliv na zdraví má i četnost čištění klimatizace. Pokud používáte klimatizaci delší dobu, dbejte kromě našich doporučení také na dostatečný příjem tekutin.

Zaměřte se na pravidelné čištění klimatizace

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu a kontrolu. Minimálně jednou ročně ji celou vydezinfikujte, aby se v ní nemnožily bakterie a plísně a vyměňte pylový filtr. Občas ji zapínejte i v zimě, ať se promaže kompresor a klimatizace správně běží.

Nejdříve větrejte, pak spusťte klimatizaci

Horký vzduch vždy nejprve z auta vyžeňte otevřenými okny při krátké jízdě. Současně spusťte klimatizaci. I když má s otevřenými okny vyšší spotřebu, chvíli jí stejně zabere, než se zchladí. Pak okna zavřete. Na krátkou vzdálenost se nevyplatí ji zapínat a lepší je jen otevřít okna. Klimatizaci vypněte 15 minut před parkováním.

Nasměrujte proud vzduchu

Proud studeného vzduchu nikdy nesmí směřovat přímo na vás, jinak vám hrozí nachlazení, ztuhnutí svalů a hlavy nebo vysušení sliznic. Proti vysušení očí pomůže mrkání nebo umělé slzy. Klimatizaci namiřte do stran a na strop. Klesající studený vzduch se smísí s teplým. Klimatizaci nepouštějte na víc než 4 hodiny denně.

Zchlazujte se opatrně a s mírou

Nezapomeňte, že přechod z klimatizovaného prostředí ven do teplého by měl být vždy pozvolný, jinak tělo dostane šok a pak vás postihne některá z výše uvedených potíží. Nastavte klimatizaci maximálně o 6 °C méně, než je teplota venku. Ani ve vedru nenastavujte méně než 24 °C. Teplotu snižujte postupně a před koncem jízdy ji zase pomalu zvyšujte, aby si tělo zvyklo na venkovní teplotu.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.