Výchovné bude osekáno a potom skončí. Důchodci se musí připravit na změny

Jde o ukázku toho, jak se v tomto státě vše odehrává velmi nekoncepčním a nesmyslným způsobem. Když už se po letech debat o tom, jak snížit rozdíl v důchodech mezi mužskou a ženskou částí populace, rozhodlo o zavedení výchovného, nakonec se ukázalo, že to bude všechno zase jinak.

Všechno je jinak

Výchovné přitom mnozí experti chválí za to, že velmi rychle narovnává zmíněný rozdíl. Za každé vychované dítě aktuálně náleží 500 korun tomu, kdo se o něj převážně staral. V drtivé většině případů jsou to pochopitelně ženy.

Ty totiž měly z tohoto důvodu výpadek v příjmech, jelikož nemohly pracovat a byly doma. Určitá kompenzace dávala tedy více než smysl a lidé to s povděkem kvitovali.

Teď ovšem jen nechápavě sledují, jak se tato novinka postupně rozkládá, a to teprve rok po jejím zavedení. Dnes už je v podstatě jasné, že za pár let z výchovného nezbude vůbec nic, jelikož v rámci takzvané důchodové reformy byly představeny změny.

Foto: Shutterstock

Za chvíli nebude nic

Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že se výchovné velmi brzy změní. Od roku 2027 se bude postupně snižovat. Od tohoto roku se za první a druhé dítě bude dostávat jen 300 Kč a od roku 2029 jen 200 Kč. Pouze za třetí a další dítě obdržíte v těchto letech výchovné v plné výši. V roce 2030 potom dojde ke zrušení výchovného zcela.

Dojde také k tomu, že se výchovné přestane valorizovat jako součást důchodu. Pro účely navýšení penzí se z nich vždycky vyjme a potom přičte zpět v původní vypočtené výši.

Čtěte také: Důchodci v Česku budou muset zpátky do autoškoly. Kdo neprokáže špičkové schopnosti, tomu seberou řidičák

Ministerstvo počítá s tím, že od roku 2030 bude výchovné nahrazeno novinkou. Půjde o takzvaný fiktivní výdělek ve výši průměrné mzdy. Když tedy bude žena na rodičovské dovolené, bude se jí započítávat ekvivalent průměrného platu. To by mělo pomoci, avšak maximálně v řádu několika stokorun.

Další náhradou má být společný vyměřovací základ manželů. Ten ale z logiky věci zdaleka nebude pro všechny, nýbrž jen pro sezdané páry, které se na něm navíc shodnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marobarva
Marobarva
5 měsíců

On je ještě u koryta,ten pán, co nerespektuje zastřelení studentů a mění vodu na víno? Vychovali jsme si děti, při tom makali, a koryťáci chtějí krátit výchovné a nakonec zrušit?🤮🚽

Jan Červenka
Jan Červenka
5 měsíců

No jo Jurečka má 5 dětí tak se ho to tolik nebude týkat
Mladí-musíte více rodit