Tak to ruplo. Každá domácnost v Česku přijde o 100 tisíc korun. Připravte si peníze

Někteří odborníci, zejména z řad odborářů, varují před tím, jak mocně dopadne takzvaný konsolidační balíček na domácnosti. Ten už sice začal platit od ledna, avšak první masivní dopad se očekává teď v únoru. Celkově by potom domácnosti měl přijít skutečně hodně draho.

Peněz bude méně

Už když se tento balíček vytvářel a schvaloval, zaznívaly hlasy, že by průměrnou českou domácnost mohl připravit o 100 tisíc korun. A to kombinovaně na nových výdajích, ale také různých úlevách spojených nejčastěji s placením daní.

Zdálo se to přeci jen trochu přehnané, ovšem teď se ukazuje, že to zase tak daleko od pravdy nebude. Některé domácnosti na to mohou doplatit dokonce ještě mnohem více.

Hraje se tu totiž skutečně o nemalé peníze. Řada lidí od letoška přijde například možnost uplatnit si slevu na manželku, která činí přibližně 25 tisíc korun ročně. Tato sleva sice zůstala zachována, i když se mluvilo o tom, že bude kompletně zrušena. Ovšem mohou ji čerpat pouze ti, kdo pečují o dítě do tří let. Pokud tak má někdo ženu v domácnosti a ratolest starší, o tyto peníze jednoduše přijde.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné výdaje

Podobně se to potom má s takzvaným školkovným, kde se problém znásobuje podle toho kolik máte dětí. Tato sleva na dani činila přibližně 17 tisíc korun na ratolest ročně. Šlo o náklady spojené se školkou, které se platí i ve státních zařízeních. Pokud má někdo dvě děti, přijde takto klidně o 35 tisíc.

To přitom zdaleka není všechno. Došlo také ke zvýšení regulované složky elektřiny, což pro většinu domácností bude znamenat tisíce korun ročně navíc. Podobný dopad bude mít navýšení daně z nemovitosti a na druhé straně snížení státního příspěvku na stavební spoření.

Čtěte také: Každý Čech dostane od ledna nižší výplatu. Stát potřebuje peníze, od každého si něco vezme

A kromě toho jsou tu ještě desítky dalších opatření, které budou na domácnosti dopadat různě, ale na nějakou tu tisícovku, možná i více, také vyjdou. Inu, někde se ty peníze do děravého státního rozpočtu zkrátka vzít musí, že?

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
3 měsíců

Co se musí udělat? Změna celého systému. Zrušit parlament, právní zodpovědnost poslanců a jejich odvolatelnost, snížit počet poradců, úředníků. Bez revoluce to asi nepůjde a Češi na to nemají.