Katův šleh podle Pohlreichova receptu. Takový jen tak někdo neumí

Katův šleh byla a někde stále je oblíbená hospodská klasika. Možná že se tahle pikantní masová směs u nás tak dobře uchytila proto, že se skvěle hodí k pivu. Bohužel se katův šleh z restauračních menu pomalu vytrácí. Jestli na něj tedy máme chuť, musíme si ho udělat doma. Není to nic těžkého, takže pojďme do toho!

Klasický katův šleh

Katův šleh se připravuje z vepřového či kuřecího masa a zeleniny, nejčastěji papriky a cibule. Dříve se často používala zelenina nakládaná, dnes je vhodnější používat čerstvou. Výraznou chuťovou složku pak tvoří worchester, sójová omáčka a kečup, pikantnost můžeme doplnit pomocí feferonky nebo chilli koření.

Jak vaří katův šleh Pohlreich

Téhle hospodské klasice se věnoval i Zdeněk Polhreich a přinesl tak veřejnosti svůj recept:

  • 600 g vepřové kýty
  • 3 papriky
  • 1-2 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • nakládané okurky
  • konzervu drcených rajčat
  • feferonku
  • cukr, ocet, olej, sůl, pepř
Foto: Shutterstock

Připravujeme katův šleh

Maso nakrájíme na nudličky – právě z toho důvodu se volí vepřová kýta, můžeme vybrat také vepřovou plec. Nezapomeneme maso osolit a opepřit. Nakrájíme též cibuli, papriky a okurky. Maso důkladně orestujeme, je důležité, aby bylo dobře propečené. K masu přidáme cibuli a necháme zezlátnout. Za ní bude následovat paprika.

Nyní přichází čas pro dochucení prostřednictvím cukru a octa. Použijeme zhruba lžíci od každého. Nakonec přidáme drcená rajčata, která v tomto receptu nahrazují klasický kečup, a nakládané okurky. Dochutíme feferonkou, případně dalším kořením, které jsme zvolili. Zakryjeme pokličkou a necháme směs dusit.

Příloha ke katovu šlehu

Při domácí přípravě se katův šleh často dělá s rýží, naopak v běžné hospodě ho většinou najdeme s bramboráčky nebo jen tak s chlebem. Jako k většině masových směsí se i k téhle hodí hranolky.

Už v úvodu článku jsme zmiňovali, že je katův šleh hospodskou klasikou, takže si k němu nezapomeňte nalít sklenici dobrého piva – to k tomu zkrátka patří!

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments