Každá trouba má speciální tlačítko, o kterém ví jen minimum lidí. Přitom má úžasnou funkci

Trouba je v dnešní době již standardním kuchyňským spotřebičem. Jen málo vícečlenných domácností se bez ní obejde. Díky ní vykouzlíte skvělé pokrmy, upečete vláčné koláče a to velmi jednoduše. Aby ale trvale plnila svou funkci, je třeba ji udržovat čistou. To bývá, především v případě, že ji máte v neustálé permanenci, velký oříšek. Vyzkoušejte ale snadný způsob, jak se zbavíte všech nečistot.

Čistá trouba

Čistění začínejte uvnitř trouby. Vyjměte rošty, které můžete čistit odděleně. Na vnitřek trouby je ideální využití speciálních prostředků, které nastříkáte na její stěny a necháte působit dle návodu. Jejich pomocí se zbavíte usazeného tuku a připálenin, které se s četností používání rozšiřují a tvrdnou.

Použít můžete také domácí zázrak, který je vhodné mít vždy u sebe. Jedlá soda v kombinaci s vodou a octem vás přesvědčí, že i tato ekologická a levná varianta čističe se vyplatí.

Domácí pasta

V misce smíchejte v poměru 2:1 jedlou sůl a vodu. Vytvoříte hustou pastu. Přidejte 2 až 3 lžíce bílého octa a rozetřete po stěnách trouby. Nechte celou směs působit. Můžou se objevit i drobné bublinky, které znamenají, že probíhá reakce. Poté, co bublinky zmizí, sodu opláchněte pomocí jemného navlhčeného hadříku. Díky tomu zmizí mastnota i špína.

Foto: Shutterstock

Skleněná dvířka

Největším oříškem při čištění trouby jsou skleněná dvířka. Na ta nikdy nezapomínejte. Pokud je budete pravidelně čistit, získáte větší kvalitu i hygienu svého vaření. Nejlepší je samozřejmě znečištění předcházet a pokrmy péct s poklicí. Ne vždy je to ale možné. Druhou možností je čištění po každém vaření. Hloubková metoda čistění bude vyžadovat rozdělání dvířek. Zní to složitě? Naopak, je to velmi jednoduché.

Speciální tlačítko

U většiny trub, především těch modernějších najdete „tlačítko“, které vám umožní rozložení nebo vyjmutí dvířek. Díky tomu se dostanete i do jejího vnitřku a vyčistíte špínu, která je za normálních okolností nepřístupná. Tlačítko najdete u západky na dolní straně dvířek. Následně je třeba odstranit lištu z vrchní strany a vytáhnout sklo. U čistění postupujte stejně jako v případě vnitřku trouby. Nakonec doleštěte octem nebo okenou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Candy

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Nedoporucuji lidem s jeste platnou zarukou..reknou vam,ze jste se v tom hrabali a zaruka uz neplati.. na vyjmuti skla se musi volat technik,aby to bylo v souladu se zarukou a kdo uz ji nema,tak at si da pozor,aby nedopadl jako ja..sklo jsem vyjmul i bez tajneho tlacitka a jelikoz je sklo z bezpecnostniho skla,staci s nim malinko tuknout o linku nebo vam na sklo neco tvrdsiho omylem upadne a mate strepu plny byt..mozna je pak lepsi flekata trouba..

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Martin

Jo, některé “trouby” musí mít troubu komplet naleštěnou – ať to stojí, co to stojí 😀

Radomír
1 rok

U Fialy ho nevidím ! 😂

luba
luba
1 rok

takze titulek ,”kazda trouba” a v clanku “vetsina trub” 😆😆

Aster
Aster
1 rok
Reply to  luba

Jo, kdyby tak některé “trouby” měly tajné tlačítko – to by bylo bezva 😀

Michal
Michal
1 rok

Pochybuji že i moje trouba má to tlačítko je z roku cca 1980

Aster
Aster
1 rok

Mám malý problém – moje (docela dost moderní trouba) žádné tajné tlačítko nemá – ona má tajný šroubek – je to taky tajné tlačítko? 😀 😀 😀

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Aster

Tady je těch výtvorů…a skvělá filozofie – kdo “maže”, ten jede 😀