Vigilní kóma může postihnout každého. Co to je a jak se v něm člověk chová?

Co je to kóma, to si asi každý dokážeme představit. Vigilní kóma je však trochu odlišné. Jedná se o perzistentní vegetativní stav, při němž pacient působí, jako by byl vzhůru. Má otevřené oči, sám dýchá a je schopen příjmu potravy. Přesto nevnímá své okolí a není schopný komunikace. Kdy k tomuto stavu dochází? Může postihnout i vás?

Kdy se dostane pacient do vigilního kóma?

I když můžeme mít pocit, že nám tento název nic neříká, a tím pádem se nás nejspíš ani netýká, není tomu tak. Vigilní kóma může postihnout kohokoli z nás. Jeho nejčastější příčinou je dlouhodobý otok mozku, většinou z důvodu vážného poranění hlavy. Druhým důvodem může být dlouhodobá absence kyslíku v mozku, např. při zástavě srdce.

Jak se pacient chová?

Na první pohled nejeví pacient žádné známky problému. Sám dýchá, polyká a má otevřené oči, které těkají po okolí. Jenže jeho zrak putuje zcela bezcílně. Není schopen vnímat, kde se nachází, že u něj stojí jeho blízcí, ani že na něj mluví. Pacient nekomunikuje, jen leží a dýchá bez pomoci přístrojů. Pacienti ve vigilním kómatu jsou krmeni většinou sondou, nebo je jim podávána tekutá strava. Nedokážou udržet moč ani stolici.

Jak dlouho může být pacient v kómatu a jaké jsou následky?

Vigilní kóma může u někoho trvat několik dní, ale i týdnů, měsíců a dokonce let. Následky jsou u pacientů různé a vůbec se nedají dopředu předpokládat. Jsou lidé, kteří byli v kómatu půl roku a po probuzení se zcela zotavili, aniž by jim zůstali vážnější následky. Jiní mohou být v kómatu pár dní a následky jim zůstanou obrovské.

Péče o pacienta po probuzení

Pokud je to možné, bývá po probuzení pacient předán k dalšímu ošetřování do domácí péče, nebo rehabilitačního zařízení. Tam s ním nadále pracují tak, aby byl jeho návrat do normálního života co nejdříve a nejlépe možný. Pokud není pacient schopen pobytu v rehabilitačním zařízení a jeho stav je špatný, je předán do domácí péče, kam za ním dochází rehabilitační pracovníci.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments