Jedlá soda může pomoci, ale také uškodit. Mnoho lidí ji používá špatně

Jedlá soda si v posledních letech získala obrovskou popularitu. Jistě není divu, pomáhá nám nejen s kypřením těsta, ale také s úklidem, je základem pro výrobu domácích tablet do myčky, domácího pracího prostředku, lze ji využít i na zahradě a jinde. I když se jedná o dokonalého pomocníka, v určitých směrech bychom ji neměli používat nebo to s její pravidelnou pomocí přehánět. 

Soda a její mírné abrazivní účinky

Jelikož je soda práškovitá, má mírně abrazivní účinky, tudíž na lesklé povrchy nebo sklo nebude příliš ideální. Sice neudělá silné rýhy, ale může zmatnit povrch. Pokud ji chcete použít například na nerezový dřez s lesklým povrchem, sklo a jiné, je důležité, abyste sodu nejdříve rozpustili ve vodě. Přidat můžete ocet nebo citron pro leštící účinek. 

Pozor na lakovaný nábytek

I u tohoto typu nábytku platí pravidlo, že by se soda měla nejdříve rozpustit a následně s ní můžete nábytek vyčistit. Rozhodně ale nepoužívejte sodu bez smíchání s vodou. Obrousí lak a vy si tak přiděláte práci navíc s nanášením nové vrstvy laku. Na nábytek z masivního dřeva buďte opatrní. Nepoužívejte abrazivní prostředky ani kartáče a jiné předměty, které mohou způsobit rýhy v nábytku. 

Pozlacené a zlaté předměty

Nemusí se nutně jednat pouze o zlaté šperky, ale například o různé pozlacené sošky a jiné dekorace. Ať se jedná o dekorace či jiné předměty, jedlou sodu v neředěném stavu raději nepoužívejte. Jak už jsme výše zmínili, soda má abrazivní účinky a tento měkký kov může poškrábat. V případě cenné sošky ji jistě nechcete mít zničenou. A pokud chcete použít nějaké domácí čistidlo, které máte doma, použijte raději zubní pastu bez bělicích granulek. 

Foto: Shutterstock

V oblasti kosmetiky s ní buďte opatrní

Možná už jste slyšeli o použití jedlé sody místo suchého šamponu. Nebo ji tu a tam přidáte do kokosového oleje a obě suroviny použijete jako peeling. Občasné použití je jistě skvělé, ale pravidelnost v tom nehledejte. Soda je alkalická a na mírně kyselé pokožce při pravidelném používání nemusí působit příznivě. Pokožka ztratí svou přirozenou mastnotu a může být suchá. Ve vlasech se vám mohou objevovat lupy a kůže bude svědit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Everydayhealth

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments