Lékaři ukázali, jak poznat cukrovku podle jazyka. Příznak vysokého cukru v krvi je závažný

Zjednodušeně řečeno platí, že cukrovka je neschopnost těla regulovat cukr v krvi. Nastává tehdy, kdy organismus přestává být schopen reagovat na inzulin, případně produkce tohoto hormonu zcela ustane. Výsledkem je pak vysoký krevní cukr, který může mít vážné následky, pokud se nezačne co nejrychleji léčit. Jeden ze symptomů ukazující, že cukr v krvi je příliš vysoký, se objevuje hned po ránu.

Závažné důsledky

Příliš se neví, že diabetes může mít řadu různých forem, ale tou nejčastější je druhý typ, kterým trpí devadesát procent cukrovkářů na světě. Ačkoliv obě onemocnění sdílejí své symptomy, v případě diabetu prvního typu nastupují některé příznaky dříve.

Cukrovka druhého typu se objevuje především v dospělém věku, a to zejména u těch, kdo trpí nadváhou, stravují se nezdravě nebo necvičí. Ačkoliv dnes už existuje na toto onemocnění účinná léčba umělým insulinem, který byl mimochodem poprvé podán prakticky přesně před sto lety, ve skutečnosti je cukrovka velmi závažným stavem, který může způsobit infarkt, mrtvici, slepotu nebo amputaci končetin.

Pro diabetiky je proto klíčové, aby si udržovali hladinu cukru v krvi v normě. Že se jim to nedaří, mohou napovědět určité příznaky. Níže uvedené symptomy ale mohou vést k objevení zcela nové cukrovky, protože jde o jedny z prvních znamení.

Foto: Shutterstock

Sucho v ústech je varováním

Nejzjevnějším symptomem může být sucho v puse, ale určité podezření můžete mít už z noci, když jste často vstávali na toaletu a cítili se žíznivě,” uvádí London Diabetes Centre. “Žízeň a časté močení jsou častým projevem stavu, kdy cukr v krvi dosáhne vysokých hodnot.

Takzvaná hyperglykémie je častým důvodem suchých úst, byť přesné důvody tohoto spojení nejsou známy. Podle některých expertů je to způsobeno chronickou dehydratací, která je u lidí s cukrovkou častá.

Takzvaná xerostomie, tedy sucho v ústech, může mít různé příčiny, ale pokud ji pociťujete často, neměli byste ji ignorovat,” uvádí London Diabetes Centre. “Xerostomie se projevuje také suchým a zdrsněným jazykem.

Další symptomy cukrovky už jsou spíše nenápadné a patří mezi ně například únava, zamlžené vidění, špatné hojení ran nebo časté infekce.

Foto: Shutterstock, zdroj: London Diabetes Centre

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments