Kdo nechá klíče zevnitř v zámku, zve domů zloděje. Hrozně jim tak ulehčí práci

Nikdo si nepřejeme zjistit, že v našem bytě šmejdil zloděj. Jak se co nejefektivněji bránit? A co naopak nikdy nedělat?

Proč nenechávat klíče v zámku

Nechávat klíče v zámku se nevyplatí z mnoha důvodů, nejen kvůli případnému vykradení. V prvé řadě připravíte kohokoli se správným klíčem o možnost dostat se dovnitř. To se může jevit banálně, ale pokud zapomenete, že se v noci má manžel vrátit ze služební cesty nebo dcera z tanečních, zbytečně si tak ukrátíte spánek. Problém přichází také, když si dveře s klíčem zevnitř zabouchnete.

Sice si přivoláte dalšího člena rodiny s klíči, jenže ten vám nebude moci pomoct právě kvůli klíči zasunutému z druhé strany, takže budete shánět zámečníka, v horším případě (jako se stalo kdysi mně se zabouchnutým dítětem) hasiče.

A kdo má malé děti, tak ví, že nejbezpečnější možností je dveře zamknout a klíče pověsit někam hodně vysoko. Protože jakmile je v zámku necháte, dítě si buď odemkne (a to třeba i v náměsíčnosti), nebo prostě klíče zabaví a někam schová.

Foto: Shutterstock

Návnada pro zloděje

Pokud máte dům s předsíní, skrz kterou jde vidět, nebo třeba prosklené vchodové dveře, ponechání svazku klíčů v zámku zloděje přímo vybízí, aby se o vaše obydlí zajímali.

Existuje několik nedestruktivních technik, jak dveře otevřít. Při některých z nich klíč zasunutý v zámku zloději spíše pomůže dveře zdolat, protože stavítka zámku na jedné straně jsou již aktivována.

Když už klíč v zámku chcete nechat…

Máte dvě možnosti. Pokud vám jde o to, aby se nikdo nedostal dovnitř, třeba právě zloděj, prostě klíčem v zámku pootočte.

Je-li vaším záměrem spíše to, abyste v případě například požáru dokázali rychle opustit byt, nechte klíč v zámku mírně povysunutý. Vy ho nebudete muset hledat někde na věšáku, neusnadňujete zloději práci, a navíc se k vám může relativně snadno dostat pomoc.  

Jak se bránit proti zlodějům?

Bezpečností dveře, bezpečnostní zámek. Protože běžné dveře, ať už s klíčem zasunutým či pootočeným, nejsou pro zkušeného zloděje prakticky žádná překážka.  

Foto: Shutterstock, zdroj: genialne.pl

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Marada
Vít Marada
1 rok

Jsou případy, při požáru našly člověka v objektu u dveří mrtvého. Potmě nestačil odemknout. Stačí ,aby hořel molitan. Vznikly kyanovodík zabíjí ve velmi malých dávkách.

Jiri
Jiri
1 rok
Reply to  Vít Marada

A co to ma spolecnyho se zlodejem ? 😀