Kdo pere prádlo tímto způsobem, na konci roku se nedoplatí za elektřinu. Češi dělají velkou chybu

Praní prádla je každodenní činností, která je nezbytná pro udržení čistoty našich. Většina domácností používá elektrické pračky, které jsou sice pohodlné, ale mohou být také nákladné z hlediska spotřeby elektrické energie. V tomto článku prozkoumáme několik běžných chyb, kterých se lidé při praní prádla dopouštějí, a nabídneme tipy, jak ušetřit energii a peníze.

Nadměrné množství pracího prostředku

Překvapivě mnoho lidí používá více pracího prášku nebo tekutiny, než je potřeba. Nadměrné množství pracího prostředku zvyšuje náklady na praní, ale také způsobuje, že pračka musí pracovat těžce, aby odstranila veškerý prášek z oblečení. Tím pádem se zvyšuje spotřeba energie i vody.

Nevhodný výběr programu

Některé programy na praní jsou energeticky náročnější než jiné. Například programy s vysokou teplotou vody a dlouhou dobou praní mohou značně zvýšit náklady na energii. Je vhodnější zvolit programy s nižší teplotou a kratší dobou praní, pokud je to možné, aby bylo zachováno optimální čištění a zároveň byla ušetřena energie.

Nakládání s bílým prádlem

 Bílé prádlo často vyžaduje vyšší teploty praní, což může zvýšit náklady na elektřinu. Zvažte rozdělení bílého a barevného prádla a peru bílé prádlo méně často, pokud je to možné. Tímto způsobem můžete snížit celkové náklady na praní a zároveň udržet své prádlo čisté a svěží.

Foto: Shutterstock

Správná údržba pračky

Pravidelná údržba pračky je klíčová pro její efektivní provoz. Ujistěte se, že je vaše pračka v dobrém technickém stavu a čistá. Nezapomínejte také pravidelně čistit filtr a ujistěte se, že je dobře utěsněná, aby nedocházelo k úniku vody a energie.

Energeticky úsporné pračky

Investice do energeticky úsporné pračky může být dalším krokem k snížení vašich nákladů na elektřinu. Pračky s vyšší energetickou třídou, například A+++ nebo A++, jsou navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu energie a vody během praní. Ačkoli mohou být tyto pračky dražší při nákupu, mohou vám v dlouhodobém horizontu ušetřit peníze tím, že sníží vaše měsíční náklady na energii.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
5 měsíců

Skutečně nergeticky úsporné pračky se bohužel zde neprodávají. Největší úspora energie je pokud máte pračku s přívodem teplé i studené vody, takže první napuštění se koná vodou ohřátou například solárem, FV panely, tepelným čerpadlem nebo levnějšími peletkami či plynem. Měl jsem jen jednu takovou a byl problém ji sehnat. Kdysi byly v nabídce od tří výrobců. Pokud vím, v Americe se prodávají běžně v Evropě nikoliv. V pračce se voda ochlazuje pomaleji než v myčce nádobí, takže to má smysl. Spotřeba energie když pračka neohřívá je minimální a proto aktuální nabídka je opravdu mizerná.

Last edited 5 měsíců by Filip