Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

Představte si, že máte tři tisíce korun navíc, nebo je naopak nemáte. Je to docela velký rozdíl, že? Obzvlášť pokud patříte mezi důchodce a pobíráte každý měsíc omezenou částku, ze které musíte nějakým způsobem vyjít, což není vždycky jednoduché.

Pěkně to obešli

Navíc je potřeba si na rovinu říct, že důchodci dnes už zdaleka nejsou prioritizovanou skupinou a nemohou se spolehnout na to, že jim bude každý rok bohatě přidáváno. Vždyť příští rok obdrží pouhých 360 korun navíc měsíčně, a to v dnešní době opravdu není mnoho.

Pravdou však je, že někteří penzisté si opravdu hodně pomohli. Objevili totiž kouzlo předčasného důchodu, který se v tomto období skutečně vyplatil. Důvodem byla několikanásobná mimořádná valorizace, kvůli které se vyplatilo odejít do penze dříve, nebo si o to alespoň požádat. Ve výsledku vám totiž byl vyměřen podstatně vyšší důchod, než na který byste měli nárok při standardním odchodu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí to ještě podtrhlo tím, že na celou věc, která byla spíše nedopatřením, upozorňovalo a lidi vyzývalo k tomu, aby si o předčasný důchod zažádali. Nikdo netušil, co se spustí. Stovky tisíc žadatelů zcela zahltily systém. Spousta lidí odešla do penze dříve než měla, ubyli tak na pracovním trhu a stát za ně musel začít platit dříve. A to ještě vyšší částky.

Vychází to jednoznačně

Pakliže si ale vezmeme určité srovnatelné příklady lidí, kdy jeden odešel do penze loni a druhý letos, potom se nelze ubránit pocitu, že je tu určitá nespravedlnost. Vezměme si například pana Dalibora, který měl vyměřovací základ v podobě 40 000 Kč a dobu důchodového pojištění trvající 42 let. Do penze se rozhodl odejít v roce 2022 a byl mu vyměřen důchod ve výši 20 450 Kč. Ten byl ještě nadvakrát valorizován, což vedlo k tomu, že v červnu 2023 pobíral penzi 22 230 Kč.

Naopak pan Lukáš odešel do penze v červenci tohoto roku, a to za stejných výchozích podmínek. Jenže důchod už mu byl vyměřen pouhých 19 970 Kč. Rozdíl činí nemalých 2262 Kč.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

A to zde máme porovnání lidí s víceméně průměrnou penzí. Pakliže by někdo měl nadprůměrný vyměřovací základ a provedli bychom toto srovnání mezi roky 2022 a 2023, velmi snadno bychom se dostali na rozdíl v důchodech, který by byl 3000 Kč a vyšší.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců

To je taková blbost, že ten kdo to napsal by měl okamžitě vrátit diplom.

Tomáš
Tomáš
7 měsíců

Nepřevezli stát, okradli svoje vnoučata. Kdy to konečně pochopí, že ty dárečky jim neplatí nějaký anonymní stát, ale jejich děti a vnoučata. Jiné peníze stát nemá. A když si je půjčí, hádejte, kdo to bude splácet?

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců
Reply to  Tomáš

Pouze jim vrátili to, o co je Kalous ušatý okradl. Tahle banda neschopných darebáků by měla jít od válu. Nerozumí ničemu a celý stát vede zu grunt. Stěžujte si u Fialy. Zmetka, který náš stát vede do propasti. Na důchodce penize nejsou, ale hlavně, že se budou kupovat F35, které jsou předražené a v Mošnově předělávat přistávací plocha za naše peníze.

Josef
Josef
7 měsíců

Za vase asi ne, vlastenecti obcane ruska neplati dane v CR 😀

K.Novotný
K.Novotný
6 měsíců
Reply to  Tomáš

Kdy konečně pochopíte, že státni rozpočet se jen odíránim penzistů nad hlasinou nedržíneudrží😉❓️ A že pétikolka vůbec nehledá jine zdroje😂❗️

Milan
Milan
7 měsíců

Bohatě přidáváno? Autor jistě myslí těch 40 Kč od Kalouska a pak dlouho nic?

Bohumír Boruta
Bohumír Boruta
7 měsíců

Není dne aby se neřešili důchodci. Pořád se tady někdo snaží ospravedlňovat štvanici na důchodce a vládní okrádání této skupiny obyvatel. Hnus co se dnes děje. Lež byla povýšena na vládní úroveň.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců

Určitě znáte: kdo lže ten krade, do pekla se hrabe. Už tam na ně čekají Gross s Luxem.

pavel
pavel
7 měsíců

duchodci stejne jako ostatni lide spolene tvori stat, takze kdyz ho podvedli, tak povedli sami sebe. Nebo je stat nejaka jina skupina obcanu, ktera nás řídí a mezi obcany CR nepatří?

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců
Reply to  pavel

Důchodci nikoho nepovedli. Pouze do důchodového systému museli povinně přispívat. No a teď si to měli vybírat. A stát je okradl tím, že jim snížil povinnou valorizaci.