Kdo si v Česku natrhá ovoce na vlastní zahradě, dostane pokutu. To vymysleli zase pěknou novinku

Češi jsou národem zahrádkářů a mít nějaký ten pozemek, kde si můžete vypěstovat ovoce a zeleninu, patří mezi základní sny tuzemských občanů. S takovým majetkem se však pojí i nejrůznější povinnosti, jako je třeba nutnost se o zahradu starat. Například je potřeba ji jednou za čas posekat a nenechat pustnout, jelikož to by mohlo neblaze ovlivňovat okolí.

Nárok na ovoce

Je potřeba se také náležitě seznámit s právy, které na vlastní zahradě můžete vykonávat. Zejména tam, kde jsou zahrady nahuštěné na sobě a vy tak s jednou či více z nich sousedíte, dochází často k problémům. Sousedské vztahy se totiž často lámou na tom, co kdo ještě může a co už naopak nemůže.

Historicky, ale třeba i nově, totiž mohou být na zahradách zasazeny například ovocné stromy, které pochopitelně nesou své plody. Velmi často se stává, že větve stromů přečuhují z jedné zahrady do druhé, což může být samo o sobě problémem, ovšem teď se budeme věnovat tomu, kdo může na takových stromech vlastně ovoce sklízet.

Ovoce je dnes velmi drahé a každý dobře ví, že to, které si vypěstujete na zahrádce, chutná úplně jinak než to kupované z obchodu. V Česku přitom můžete pěstovat jablka, hrušky, blumy, meruňky, broskve, třešně, višně a řadu dalšího ovoce.

Jsou tu různé povinnosti

Pokud k vám na zahradu přečuhují větve ze stromu, který má kořen na sousedově zahradě, nabízí se sklidit si plody z té části, kterou máte u sebe na pozemku. V takovém případě se ale dopouštíte přestupku a berete si něco, co vám v žádném případě nenáleží.

Jistě, pokud máte se sousedy dobré vztahy, můžete se takto domluvit, ale divili byste se, jak často se něco takového řeší. Pakliže si natrháte ovoce z cizího stromu, hrozí vám až několikatisícová pokuta. Majitel stromu má právo na veškeré plody, které na něm rostou. A to s jedinou výjimkou těch spadaných na váš pozemek. Ty můžete sebrat a spotřebovat.

Čtěte také: Majitelé zahrad v Česku mají v roce 2024 problém. Schytají pokutu 500 tisíc korun, pokud nesplní toto nařízení

Zajímavé přitom je, že majitel stromu si může také vyžádat vstup na váš pozemek, aby zde úrodu ze svého stromu mohl pohodlně sklidit. Tady už je ale sporné, zda mu v tom musíte vyhovět, protože už to naráží do jiných práv.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šogi
Šogi
7 dní

A taky se chystá nový zákon,že když novináři budou psát nesmysly,polopravdy atd.takbudou dostávat tučné pokuty,👍to bude státní kasa praskat ve zdech.konečně

Tomáš
Tomáš
8 dní

Už nevíte jaké hovna napsat zalezte do kanálu

Emil Kašík
Emil Kašík
11 dní

Štěpánková, Štěpánková, a co ovoce spadlé z mého stromu na zem souseda ? Čí je toto spadlé ovoce? Když píšete o pokuách, tak je nutné uvést všechno .. Spadlé ovoce na zem pozemku souseda není již moje, ale souseda. Stejně tak když můj strom zasadím do cizí půdy. Stromek je můj jen do chvíle když ho držím v ruce. Jakmile ho zasadim do cizí půdy už není můj. Takže si doplňte znalosti přečtenim mých řádků.

Martin Horáček
Martin Horáček
12 dní

Tohle je fakt novinářská špína.

Nuna
Nuna
12 dní

Anna Štěpánková patří na hnůj

Hastepkl
Hastepkl
21 dní

Článek zase slušná hovadina, on to někdo bude zjišťovat kdo co si sklidí z sousedova stromů? Aha🤔 a já si myslel a vlastně čekal co už je na mě zahradě je automaticky moje s 90% a více Čechů.