Majitelé zahrad v Česku mají v roce 2024 problém. Schytají pokutu 500 tisíc korun, pokud nesplní toto nařízení

Stále většímu počtu lidí dochází, jak skvělé je mít vlastní zahradu a že bydlet v nějakém tom bytě bez pořádného pozemku není to pravé ořechové. Kvalita bydlení v domě se zahradou je úplně někde jinde než mezi čtyřmi stěnami kdesi ve městě. Také proto ceny takového bydlení neustále rostou. Je to žádaná a logicky omezená věc.

Co s takovým člověkem?

Ovšem je třeba mít na paměti také to, že jakmile máte zahradu, je potřeba se o ní také starat. Pochopitelně se nemusíte snažit mít zcela vzornou zahrádku, která jako by vypadla z časopisů o bydlení. Jde tu spíše o to, aby zahrada nepustla, protože to už nemusí způsobovat trable pouze vám, ale může to být závažný problém i pro sousedy.

Máme zahradu, vedle nás je soused, který zahradu spekulativně koupil, ostatně skupuje pozemky a nestará se o ně, zahradu má zanedbanou, trávu neseče, na stromy kašle, má tam kopu vzrostlých náletových dřevin, že by tam člověk neprošel. Řekne mi někdo, co s takovým vlastníkem?” napsala nám paní Alena.

Podobných případů je celá řada. Lidé si dům se zahradou koupí plní nadšení, jenže potom záhy zjistí, že na ni nemají vůbec čas. A čím je zahrada zpustlejší, tím větší časovou a finanční investici by vyžadovala, takže se to opět odkládá.

Sankcemi se nešetří

Je ovšem třeba si uvědomit, že se zahradou se pojí celá řada povinností. Předně ji musíte pravidelně sekat a upravovat porost, zejména potom stromy a keře, aby například nezacláněly do silnice nebo k sousedům. Pakliže to neuděláte, můžete očekávat kontrolu z úřadu a následně také nepříjemnou pokutu.

To je ale teprve začátek. Zákon č. 86/2002 Sbírky o ochraně ovzduší potom nařizuje další věci, jako třeba to, že na své zahradě nesmíte pálit mokrou trávu, nýbrž pouze suchý rostlinný materiál či dřevo. Pokud to nedodržíte, počítejte s pokutou ve výši 150 tisíc korun.

Čtěte také: Na českých zahradách se množí brouci, kteří vám sežerou všechny sazenice

Doslova drakonické pokuty dosahující až 500 tisíc korun dostanete potom za to, že budete vypalovat trávu nebo další porosty. Podobně vysoké tresty tu nejsou jen tak. Hasiči mají již mnoho neblahých zkušeností s těmi, kdo to zkoušeli, a tak je tu raději opravdu tučná sankce, aby to nikoho ani nenapadlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka horacek
Jirka horacek
2 měsíců

A kdo zaplatí za neudržovaný pozemek který patří obci třeba kolem rekreačních pozemků