Kdo udělá s topením jednu věc, ušetří tisíce korun a vůbec to nepocítí na teple

Šetřit výdaje za topení mělo smysl vždy, ale v současné době je to nutnost. Přibližně 2/3 spotřebované energie totiž padne právě na topení, proto bychom měli naše domovy vytápět s rozmyslem.

Místnosti nepřetápějte

Například v obývacím pokoji je doporučená teplota 20 °C a chcete-li jí docílit, nastavte termostat na úroveň 3. V koupelně je to asi 22 °C, což znamená mít termostat mezi úrovněmi 3 – 4. V dětském pokoji se doporučuje 22 °C, v ložnici 15 – 16 °C, v kuchyni stačí 17 °C . Vzniká tu totiž mnoho tepla díky vaření a „odpadní“ teplotě z ledničky.  Na noc ale můžete teplotu v místnostech snížit.

Každý stupeň, o který teplotu snížíme, nám ušetří 6 % nákladů na vytápění. Nenechte ale teplotu klesnout pod 12 °C. V příliš chladných prostorách totiž hrozí zvýšené riziko vzniku plísní. Ani opačný extrém ale není dobrý. Přetopený dům stojí nejen spoustu peněz, ale klesá v něm i vlhkost. A z příliš suchého vzduchu nám vysychají sliznice a zvyšuje se riziko vzniku infekcí.

Do nevytápěných místností zavřete dveře, aby vám neochlazovaly ty vytápěné. Teplo, které do těchto místností proudí, navíc zvyšuje riziko kondenzace. Tvoří se na stěnách a oknech. Z toho důvodu byste měli ložnice větrat ráno, abyste odstranili vlhkost, nashromážděnou přes noc.

Odstraňujte tepelné mosty

Větrejte častěji a krátce. Čtyřčlenná domácnost odpaří každý den asi 10 l vody a tu je potřeba odstranit. Místnosti proto větrejte 2 x – 3 x denně po dobu cca 5 minut. Ideálně byste měli otevřít i protilehlé okno a ztlumit radiátory.

Dejte topení šanci, poslat teplo do celé místnosti. Nestavte před něj nábytek, záclony ani závěsy. Pravidelně ho odvzdušňujte a čistěte.

Radiátory vytváří tepelné mosty, kde dochází ke ztrátám tepla. Prostor za nimi proto odizolujte rohožemi potaženými hliníkovou fólií, která bude vracet teplo do místnosti. Připevněte je nejen za radiátor, ale i kolem něj.

Foto: Shutterstock

Zkontrolujte okna

Zkontrolujte a utěsněte okna i dveře. Pokud jsou starší a táhne jim, v hobby marketech si můžete koupit za pár korun izolační samolepicí pásky. Absolutně nepropustná okna vám mohou ušetřit až 30 % nákladů na vytápění.

Přemýšlejte nad koberci

V dnešní době je mnoho domácností bez koberců. Dřevěné, plovoucí nebo laminátové podlahy se lépe udržují a plní i vysoce estetickou roli. Pokud ale nemáte vyhřívanou podlahu, jsou chladné. Teplo spoluvytvářejí koberce. Zamyslete se, jestli byste si na zimu nepořídili běhouny, které pomohou zvýšit teplotu v místnosti až o 2 °C.

Pokud bydlíte v domku a máte komín, kupte si krbová kamna. Topení dřevem patří v současné době k nejlevnějším variantám a navíc toto teplo ze stěn mnohem pomaleji vyprchává.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
FRANTIŠEK
FRANTIŠEK
24 dní

Novináři chudí duchem