Kdy je po prodělaném Covidu-19 bezpečné vyjít z izolace, aniž byste někoho ohrozili

Koronavirus je infekční onemocnění, které se šíří převážně kapénkami dýchacích cest, které se tvoří dýcháním, mluvením, kýcháním a kašlem. Virus se šíří podobně jako chřipka. V případě infekce je důležité se izolovat a nechodit mezi lidi.

Podle některých studií jsou lidé nejnakažlivější ještě předtím, než se u nich objeví první příznaky, podle jiných mez 3 až 6 dnem nemoci. Infekční viry se daří  izolovat lépe ze vzorků hlenu jak z výtěrů v nosu během prvního týdne od projevů nákazy. Pacientům se vytváří v nose a  mnoho virů, proto je koronavirus tak nakažlivý.

Jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací

  • Izolace slouží k oddělení nemocných a osob bez příznaků s laboratorně prokázanou infekcí, tedy v inkubační době, od zdravých osob
  • Karanténa je oddělení lidí podezřelých z nákazy, jenž byli v kontaktu s nakaženou osobou, nebo se vyskytovali v rizikové oblasti a zatím nemají příznaky onemocnění, od ostatních osob

Infekčnost

Vědci zatím nevědí přesně, ve které fázi začnou nakažení lidé virus šířit na další osoby. Po osmi dnech od prvního projevu příznaků nemoci covid-19 však došlo k výrazné změně. Vědci mohli sice ještě stále detekovat ve výtěrech a vzorcích pacientů nějaký genetický materiál viru, tedy jeho RNA, ale už bez přítomnosti infekčních virů. V tuto chvíli už protilátky, které imunitní systém těla vytváří proti SARS-CoV-2 a ničí viry, které se dostanou z buněk, zabraňují naší infekčnosti.

Kdy je bezpečné po covid-19 vyjít z izolace

Obecně byste se měli při onemocnění koronavirem izolovat po dobu 10 dnů, tedy v případě, že jste byli pozitivní na covid-19. A 14 dní v případě, že jste byli v blízkém kontaktu s někým, kdo měl covid-19. Po zotavení byste sice měli podstoupit 2 negativní testy PCR, od kterých se dnes upouští, s odstupem nejméně 24 hodin. Běžně se ale už tyto testy nedělají a můžete po 10 dnech vyjít ven. Pokud tedy nemáte žádné příznaky.

Máte ještě po zotavení pozitivní test?

I když jste koronavirus překonali a nemoc covid-19 máte za sebou, můžete totiž mít pozitivní testy až po dobu 3 měsíců. Podle výsledků výzkumů už ale nejste nakažliví. Důležité je, že už není virový materiál zachycený testy pro jiné infekční.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments