Když krájíte cibuli, měli byste zapálit svíčku. Zjistěte, proč tomu tak je

Bez cibule se v kuchyni neobejdeme. Nejen její chuť a vlastnosti ji činí cela nepostradatelnou, navíc přináší spoustu zdravotních benefitů. Přesto cibule není u hospodyněk zrovna nejoblíbenější. Nikdo nechce ronit potoky slz při přípravě oběda. Pokud je toto důvod, který vás od cibule drží dál, nepřestávejte číst, vše se dá řešit.

Cibule pod drobnohledem

Cibule kuchyňská je cibulová zelenina, zpravidla dvouletá. Pravděpodobně pochází ze střední Asie a je známa od pradávna. Píše se o ní v Bibli, zmiňují ji staroegyptské papyry, summerské hliněné tabulky i zdroje ze starověké Indie a Číny. Z rostliny jíme přímo její cibule, zřídka se využívají i stonky.

Cibule působí preventivně proti rakovině žaludku a gastrointestinálního traktu. Obsahuje vitamín C, podporuje tvorbu a udržování kolagenu, takže je dobrá pro naši pokožku a vlasy. Snižuje také krevní tlak.

Proč při krájení cibule slzíme?

Cibule obsahuje chemickou sloučeninu thiopropanal S-oxid. Jakmile začneme cibuli narušovat (krájet), buňky uvnitř cibule se rozbijí. Tím dochází k uvolnění enzymu, který způsobí rozpad kyseliny 1-propensulfenové právě na thiopropanal S-oxid, který uniká v podobě plynu a dráždí oči.

Foto: Shutterstock

Jak slzám předejít?

Můžete vyzkoušet již v nadpisu zmiňovaný oblíbený trik našich babiček. Poblíž prkénka zapalte jednu, dvě svíčky. Plamen nasaje spolu se vzduchem také těkavé plyny z cibule.

Mezi další ověřené tipy rozhodně patří cibuli zchladit. Buď ji oloupanou ponořte na půl hodinky do studené vody, nebo na pár minut do mrazáku. Vždy krájejte ostrým nožem, tak dojde k co nejmenšímu narušení cibule. Snažte se krájet při nižších teplotách, případně rozhánějte vzduch difestoří či ventilátorem.

A pokud jste extra citliví a nepomáhá nic, nasaďte si ochranné brýle nebo prostě nechte krájet někoho jiného.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com, cs.wikipedia.org

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments