Když pračka špatně pere a smrdí, ještě ji nevyhazujte. Zřejmě se vám stala častá věc, kterou lze jednoduše vyřešit

Zápach, který se line z pračky, může znamenat pořádný problém. Kromě toho, že to značí, že pračka může být rozbitá, přenáší se zápach také na oblečení, případně i do celé místnosti nebo dokonce bytu. Jak si s tím poradit?

Kde se bere zápach?

Zápach z pračky může způsobovat celá řada faktorů či kombinace několika z nich. Nejčastějším problémem bývá usazování zbytkové vody, která může zůstávat například v bubnu nebo v trubici, která vodu přivádí. Tam se zapaří a začne zapáchat. Podobný problém pak může způsobovat vodní kámen: postupně se usazuje na důležitých místech v pračce a na něj se pak nabalují další nečistoty. Za zápachem též mohou stát usazeniny například v kastlíku na prací prášek nebo za těsnicí gumou.

Platí, že k usazování nečistot a vzniku zápachu jsou trochu náchylnější pračky s plněním shora.

O pračku je důležité pravidelně pečovat

Přestože se nám může zdát, že pračka nepotřebuje příliš mnoho péče, přece jenom bychom jí měli jednou za čas opravdu pořádně vyčistit. Ideální je postupovat podle návodu od výrobce – ten ví nejlépe, kde jsou slabá místa jeho výrobku a jak s nimi zacházet.

Důležité je vyčistit všechna místa, kde by se mohl usazovat vodní kámen a nečistoty – zvlášť dbát na zmíněné gumové těsnění.

Přestože to dá víc práce a nikomu se do toho nechce, vyplatí se alespoň občas vyčistit i hadici, která do pračky přivádí vodu. Možná budete překvapeni, kolik špíny se v ní nachází.

Foto: Shutterstock

Přírodní čističe

Není-li problém nijak zásadní, bude vám k vyčištění pračky stačit běžný ocet a jedlá soda. Ručně s pomocí houbičky a kartáčku vyčistěte všechna obtížně dostupná místa a omyjte šuplíky na prací prášek a aviváž. Následně nalijte do pračky šálek octa a přidejte jedlou sodu a zapněte na program s teplou vodou. Případně můžete pračku jednou pustit pouze s octem, podruhé s jedlou sodou.

V domácnostech, které trápí tvrdá voda, rozhodně není na škodu používat různé filtry a změkčovadla.

Pokud se problémy se zápachem nebo špinavou vodou objevují pravidelně a neustávají, rozhodně byste se měli poradit s instalatérem nebo výrobcem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments