Způsob, jakým skladujete česnek, ovlivní nejen životnost, ale i chuť. Na tato místa ho nikdy nedávejte

Česnek je v kuchyni nezastupitelný pomocník. A nejen tam. Již od starověku byl hojně využíván jako lék. Řecký lékař Hippokrates jej předepisoval na celou řadu nemocí a stavů. Dokonce i olympijští sportovci ve starověkém Řecku česnek konzumovali, aby dosáhli lepšího výkonu.  

Česnek nám pomáhá v boji proti s nachlazením, je dobrý pro srdce a krevní tlak a působí preventivně proti některým druhům rakoviny. Proto by každý z nás měl česnek zařadit do svého jídelníčku. Jak jej tedy správně skladovat? A kam ho raději neukládat?

Kam česnek patří?

Úplně nejlépe se česneku daří na suchém, tmavém místě s mírnou vlhkostí a ideální teplotou 15 – 18 °C, takže třeba ve spíži nebo alespoň v kredenci. Česnek skladujte v síťce či košíku, aby bylo zajištěno proudění vzduchu.

Jak je to s lednicí?

Lednice výrazně urychluje proces klíčení, po kterém česnek znatelně zhořkne, takže pro dlouhodobé uskladnění celých hlav česneku lednička vhodná není.

Pokud však chcete v lednici na pár dní uložit oloupané stroužky, případně česnek nakrájený či nasekaný, určitě můžete. Za tak krátkou dobu česnek k újmě nepřijde. Jen jej raději uzavřete do vzduchotěsné nádoby nebo vzduchotěsného sáčku.

Foto: Shutterstock

S mrazákem je to složitější

Česnek můžete dát dokonce i do mrazáku, ale doporučuje se jej rozdělit na stroužky, ty oloupat, následně česnek nasekat, zalít trochou vody nebo vývaru a zmrazit v tvořítkách na led. V mrazáku by bez ztráty chuti měl česnek vydržet měsíc.

Sušený česnek

Velmi zajímavou alternativou je také výroba sušeného česneku. Máte-li v plánu použít sušičku na potraviny, řiďte se dle návodu. Chcete-li vyzkoušet výrobu sušených česnekových plátků v troubě, oloupané a na plátky nakrájené stroužky sušte cca třičtvrtě hodinky při 50 °C. Křupavé kousky česneku pak skladujte ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments