Když tělo křičí, že už více kávy nesnese. 5 signálů, podle kterých poznáte, že ji musíte přestat pít

Káva je považovaná za zdravou potravinu, která má příznivý efekt na mozek, srdce, svaly či ledviny. Obsahuje rovněž velké množství antioxidantů a polyfenolů, které tělo chrání před nádorovým bujením. Některé studie také poukázaly na skutečnost, že lidé pravidelně konzumující kávu jsou ohroženi vznikem cukrovky druhého typu. Další pak dávají kávu do souvislosti s nižším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

Různé výzkumy zjistily, že v průměru vypije člověk 3,1 kávy za den. To je přibližně také množství, které je ještě zdraví prospěšné. V případě kávy totiž více než u jakého jiného nápoje platí, že všeho moc škodí. Pokud ji budete pít příliš mnoho, mohou se pozitivní efekty snadno zvrátit v ty negativní. Jak ale poznáte, že už jste to s kávou přehnali a měli byste si dát přinejmenším pauzu?

Zrychlení srdečního rytmu

Jde o jeden z nejčastějších signálů toho, že jste si dali více kávy, než je vaše tělo schopno zvládnout. Objeví se zrychlený srdeční rytmus. U mladých lidí se ukazuje, že káva zvýší jejich puls. Zejména lidé, kteří mají problém s krevním tlakem a srdcem, by to s kávou neměli přehánět.

Velká únava

Káva sice stimuluje váš nervový systém a zlepšuje fyzickou výkonnost. Zároveň tu je ale odvrácená stránka celé věci. Hladina adenozínu, tedy v kávě obsaženého chemického prvku, se nejprve zvyšuje a následně klesá. Některé studie jednoznačně prokázaly, že po nadměrné konzumaci kávy se lidé cítí unavení a ospalí. Dokonce mohou po poslední kávě i usnout.

Foto: Shutterstock

Pociťujete úzkost

Kofein zvyšuje bdělost tím, že blokuje adenosin. Pakliže ale vypijete kávy příliš mnoho, může se to zvrhnout a vy se stanete velmi nervózními a začnete pociťovat úzkostné stavy. Káva také spouští uvolňování adrenalinu a může tak ovlivňovat vaše chování, zejména, když už je jí příliš.

Žaludeční problémy

Káva má laxativní účinky. Její konzumace uvolňuje hormon, který způsobuje, že žaludek pohání činnost tlustého střeva. Pokud budete kávy pít příliš, může se vám stát, že po dopití šálku budete muset utíkat na toaletu. Kromě toho káva podporuje gastroezofageální reflux. Pakliže vás trápí potíže se žaludkem, měli byste kávu omezit.

Trpíte nespavostí

Kofein podporuje organismus, aby se co nejdéle držel v bdělém stavu. To však může negativně ovlivnit spánkový rytmus. Podle vědců větší množství kávy způsobuje to, že potřebujete pro usnutí stále více času. To pak znamená, že spíte méně a jste unavenější.

Foto: Shutterstock, zdroj: NIH

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments