Klenotník mě naučil, jak se správně čistí šperky. Nejenže jsou zase krásně lesklé, ale jsou i 2krát cennější

Stříbrné šperky jsou nadčasové, příznivá pořizovací cena láká k nákupu většího počtu kusů a jejich uložení ve šperkovnici. To ale znamená pravidelnou péči o stříbrné šperky zahrnující čištění. Seznamte se s domácími metodami na čištění stříbrných šperků.

Čištění v lázni z jedlé sody

Na vyčištění většího počtu stříbrných šperků stačí lžička jedlé sody. Ta se smíchá s horkou vodou v malé misce a šperky se do ní vloží. Postačí, když šperky ponecháte v lázni jen několik minut a následně je opláchnete. Nejlépe působí lázeň při pravidelném používání, zajistíte šperkům dlouhodobý lesk.

Jestliže nemáte doma jedlou sodu pak si můžete připravit lázeň z bílého octu a vody. Použijte 5 dílů vody na jeden díl octa. Šperky vložte do lázně přes noc a následně je dočistěte utěrkou. Účinnou čistící lázní je i lžička soli smíchaná se lžičkou kyseliny citronové. Obojí se rozpustí v horké vodě, v lázni stačí mít šperky několik minut.

Foto: Shutterstock

Domácí chemická laboratoř na čištění šperků

Do velké skleněné mísy vložte alobal a na něj nasypejte větší množství kuchyňské soli. Do soli naskládejte s mírnými rozestupy stříbrné šperky. Vše překryjte druhou vrstvou alobalu a nalijte do mísy horkou vodu. Pro důkladné čištění stříbrných šperků stačí lázeň v délce 10 minut. Jakmile šperky z lázně vyjmete, opláchněte je a osušte utěrkou.

Čištění s pomocí alobalu nepoužívejte na šperky, které jsou zdobeny kamínky nebo osazené perličkami.

Prevencí proti černání šperků

Stříbrné šperky by měly být skladovány v temnu a suchu. Lesk prodlužuje skladování ve vzduchotěsných obalech, postačí použití zipových sáčků. Do sáčků můžete vkládat lapače vlhkosti. Jestliže stříbrné šperky denně nosíte, nevystavujte je kontaktu s chemickými prostředky. Vadí jim čistidla, parfémy, různá kosmetika, a dokonce i lak na vlasy.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments