Klesající teploty přinášejí omrzliny. Jak jim předcházet?

S klesajícími teplotami k nám zavítaly i omrzliny, které nemá nikdo v lásce. Postihují zejména vášnivé turisty nebo milovníky přírody či ty, kteří v chladném počasí tráví dlouhou dobu venku a nejsou správně oblečeni. O omrzlinách se traduje, že se jedná o nepříjemnost, která vzniká jen a pouze ve dnech, kdy teplota klesla pod nulu. Bohužel k omrzlinám může dojít i při teplotách těsně nad nulou.

Každý si jistě dokáže vybavit místa, které jsou nejvíce v ohrožení. Omrzlinami nejčastěji trpí takzvaná periferní místa, tedy tváře, nos, uší nebo případně prsty na rukou a na nohou. Jedná se o části těla, které bohužel nebývají dostatečně chráněny před vnějším prostředím nebo které se dobře neprokrvují.

Jelikož jsou omrzliny velká nepříjemnost, vyplatí se vědět, jak tomuto problému předcházet a případně kdo je nejvíce v ohrožení.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nejnáchylnější k omrzlinám bývají bohužel malé děti. Ovšem existují i další skupiny lidí, které jsou ohroženější než jiné, a sice jsou to lidé zanedbávající svůj pitný režim, lidé bez správné výživy, silní cukrovkáři či těhotné ženy. Omrzliny se také velice často vyskytují u starších lidí nebo u lidí se sníženou pohyblivostí.

Ohrožené skupiny lidí by měly při více jak minus deseti stupních pod nulou zůstat doma, neměli by chodit ven.

Jak se omrzliny poznají?

Vzniku omrzlin předchází silná palčivá bolest a zarudnutí postiženého místa. Při první fázi je kůže pouze chladná a necitlivá, při druhém stupni se vyskytnou puchýře a kůže se zbarví do fialova. Pokud dojde k omrzlinám třetího stupně, bohužel bude kůže nenávratně poškozená.

Jak omrzlinám předcházet?

Ptáte se, jak omrzlinám předcházet? Je to prosté. Stačí, když se budeme lépe oblékat a obouvat, neměli bychom si dávat krátké tričko a poté tlustou bundu, ale spíše je doporučováno vrstvení. Omrzlinám lze také předcházet tak, že budeme dodržovat pitný režim a správnou výživu, měli bychom se také pořádně hýbat, abychom zahřáli organismus.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments