Opravdu rýmovník zažene rýmu?

Rýmovník je v poslední době hodně populární rostlina. Na vašem okenním parapetu se sice bude tvářit poměrně nenápadně, o to více o něm budete vědět, když projdete kolem a zhluboka se nadechnete. Vzduch bude prosycen vůní několika druhů bylinek a při tom postačí pěstovat jednu jedinou – rýmovník. Pojďme se podívat, co všechno tato nenápadná rostlinka umí vyléčit a kde všude ji můžete uplatnit.

Šestero bylin v jedné rostlince

Tato bylina má mnoho názvů. Správně se jí říká molice, my ji však nejčastěji známe pod názvem rýmovník. Ten dostala nejspíše proto, že umí pomoci při mnoha zdravotních problémech, především při nachlazení, plném nosu, rýmě, atd.

Jak už jsme napsali, rýmovník má velmi aromatickou vůni. Můžete z něj cítit mátu, meduňku, dobromysl, ale také tymián, šalvěj či kafr. Rostlina slabě voní sama o sobě. Velmi intenzivní je vůně ve chvíli, kdy list utrhnete a rozlomíte, nebo ho promnete mezi prsty.

Co všechno léčí rýmovník?

Rýmovník je opravdu všestranná bylina, která umí vyléčit rýmu a nachlazení, ale pomáhá i astmatikům. Při rýmě stačí utrhnout lístek a čas od času k němu přivonět. Můžete ho s sebou nosit třeba i během dne v kapse. Pokud trpíte na astma, nebo máte v zimě přetopené místnosti a suchý vzduch, naházejte pár lístků rýmovníku do nádoby s vodou a postavte ji na topení. Odpařující se voda zvlhčí vzduch a aromatický rýmovník vám usnadní dýchání. Využít to můžete i při rýmě a ucpaném nosu.

To ale není všechno. Rýmovník pomáhá i při horečce, bolestech hlavy, zánětu průdušek, vysokém tlaku, žaludečních křečích, průjmu, kolice, atd.

Využijete ho v kuchyni i na balkoně

Rýmovník se dává často do ložnic, obýváků i dětských pokojů, aby usnadnil dýchání. Používá se ale i v kuchyni. Nasekané listy můžete použít jako koření na jehněčí maso, drůbež, hovězí či zvěřinu. A pokud se v létě pohybujete v místě, kde jsou komáři a jiný obtížný hmyz, můžete si z něj vyrobit účinný repelent. Pokud v létě sedáte po večerech na terase či balkonu, postavte rýmovník na parapet a komáři vám dají pokoj.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
96 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments