Klystýr aneb jak se zbavit zácpy za 10 minut

Pokud patříte k té skeptické části populace, nejspíš se při slově „klystýr“ začnete ošívat.
V posledních letech se ale k tomuto způsobu detoxikace přiklání čím dál více lidí a nejde pouze  o vyznavače rostlinné stravy a meditace. Naopak, čím horší je vaše strava, tím více ho potřebujete.

Jak ale takový klystýr probíhá? Čtěte dál a staňte se mistry.

Kde sehnat anální irigátor?

Ano, čtete správně – klystýr je jinými slovy anální irigátor. Sehnat byste ho měli v každé lékárně či na internetu. Cena se většinou pohybuje okolo 200 Kč. Nejde tedy o nic nedostupného, ba právě naopak.

Jak se připravit?

Pokud budete klystýr používat poprvé, je nejlepší celý proces provádět na toaletě.
Mějte po ruce také papírové utěrky a větší nádobu, kam v případě potřeby odložíte vyjmutou trubičku, aby vám voda netekla po zemi.

Ujistěte se, že víte, jak vámi zvolený irigátor funguje. Nejčastěji jde o pytlík podobný tomu na krevní transfúze. Z něho pak vychází trubička, na které by se mělo nacházet brzdící kolečko, kterým můžete zastavit proud vody.

Proces krok za krokem

  1. Zajistěte brzdné kolečko tak, aby neprotékala voda trubičkou.
  2. Pytlík zavěste do výše ramen a celý ho naplňte vodou.
  3. Předkloňte se tak, aby byla hlava níž než kyčle.
  4. Zaveďte trubičku do análního otvoru na nejméně 5 cm a přidržujte ji.
  5. Uvolněte brzdné kolečko a nechte vodu proudit.

Na poprvé se vám nejspíš nepodaří pojmout celý litrový pytlík vody. Pokuste se alespoň o půl litru, poté zabrzděte kolečko, vytáhněte trubičku a vykonejte potřebu. Poté znovu zaveďte trubičku a pokračujte se zbylým objemem vody.

Co potom?

Vyhraďte si alespoň 20 minut, kdy budete na toaletě – nejlépe v poloze „squatty potty“, kdy zapřete nohy například o dveře ve výšce pasu. Masírujte břicho od žaludku dolů, aby se vše dalo do pohybu.

V následující hodině možná půjdete na toaletu ještě jednou nebo dvakrát, aby se vyplavila zbývající voda. Po klystýru se doporučuje užít nějaká probiotika, neboť vyplavuje nejen špatné bakterie, ale i ty dobré.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.