Jaké problémy na fyzickém zdraví může způsobit dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce?

Ačkoli se může zdát, že hormonální antikoncepce je v mladém věku tím nejlepším rozhodnutím, opak je pravdou. Před denním užíváním pilulek je dobré znát i stinné stránky této formy antikoncepce, která si v posledních letech získává stále více uživatelek. Psychické dopady jsou prokazatelné, proto jsou uvedeny i ve vedlejších účincích HA. Ovšem použitými látkami může trpět i tělo.

Změna v menstruačním cyklu

Gynekologické ordinace se plní dotazy, které jsou zvědavé, kdy se konečně uklidní menstruační cyklus po začátku braní HA. Tato zkušenost je zcela individuální, ale také se můžeme setkat s dlouhodobě nepravidelným krvácením, zvýšenými bolestmi a dalšími obtížemi. Přirozený cyklus těla je tak narušen a doprovodné signály, které běžně označovaly příchod menstruace, se mohou zcela utišit. Pokud jste tak byly zvyklé na bolest v oblasti ňader či tlak v podbřišku, HA dokáže celý proces změnit.

Nepřirozený nával hormonů

Ne nadarmo se mluví o této antikoncepci, jako o hormonálních pilulkách. Ačkoli vaše tělo přesně ví, jakou hladinu hormonů v těle udržovat, HA tento proces naruší. Dopadem pak můžou být estetické vady, jako je například celulitida, ale i vážnější následky. Než se tělo po vysazení několikaleté HA vzpamatuje, může honba za miminkem trvat i roky.

Doprovodné obtíže

Zdá se vám, že jste na okolí nepříjemná a vaše energie se ztratila? Může se jednat také o jeden z příznaků vedlejších účinků HA. Nespavost, únava, nechutenství nebo jen ztráta vlasů se může do života připlést i vám. Než začnete obracet celý životní styl, mrhat penězi za doplňky stravy a další pomocníky, zaměřte se raději na složení právě vašich pilulek.

Poznejte i jiné formy antikoncepce

Pilulky chránící před otěhotněním jsou sice příjemnou volbou, právě díky snadnému užívání, avšak nechrání před pohlavními chorobami. Oproti tomu kondom v kombinaci se spermicidním gelem dokáže ochránit jak dívku, tak muže před nastávajícími nepříjemnostmi. Ženám po porodu obvykle gynekolog doporučuje zavedení tělíska. Použitím těchto variant můžete své tělo udržet v přirozeném chodu, neomezovat ho přívalem hormonů a vyhnout se nepříjemným zkušenostem.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.