Narkomani v době karantény nemají dostatek drog. Bez potřebných náhražek mohou zemřít, varují experti

Karanténní opatření vyvolaná šířením nového typu koronaviru zasáhla skutečně všechny vrstvy společnosti, a to bez výjimky. Mnohé problémy jsou potom pro nezúčastněné pozorovatele skutečně překvapivé, možná až bizarní.

Vyschlý zdroj ze zahraničí i lékáren

Na první pohled totiž karanténa a především uzavření státních hranic přinesla pozitivní věc: do České republiky se v mnohem menší míře pašují drogy ze zahraničí. To bychom mohli s povděkem kvitovat, jenže odborníci na závislosti varují, že tak jednoduché to rozhodně není.

Narkomani jsou totiž na drogách mnohdy silně fyzicky závislí a udělají doslova vše pro to, aby svou potřebu uspokojili. Už teď z jejich komunity zní, že drog je zoufalý nedostatek a jejich ceny raketově rostou. V prvním sledu to může vést například ke zvýšení kriminality. Mnoho osob je přitom v době nouzového stavu velmi zranitelných, zejména potom senioři.

Současná situace je navíc výjimečná souběhem několika faktorů. Kromě uzavřených hranic narkomanům zavařil také omezený režim prodeje v lékárnách. “Do lékáren chodí méně lidí, celkově je pohyb menší, a proto si drogově závislí v lékárnách ani nenakoupí léky v takovém množství, aby se z nich dala připravit droga,” uvedl k věci ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. Ten byl dlouhé roky národním protidrogovým koordinátorem. Bez bližších podrobností tak naznačuje způsoby, jak se narkomani k drogám dostávali. Jednoduše přesvědčili řadu lidí, aby získali potřebné recepty a léky vyzvedli.

Podle Vobořila povede nedostatek drog na českém trhu k různým projevům. Budou vznikat velmi amatérské varny a laboratoře, kde se budou připravovat nekvalitní až nebezpečné drogy, případně ty stávající ředit.

Narkomani přesedlají na nebezpečné látky

Protidrogoví koordinátoři se velmi obávají i toho, že narkomani přesedlají ze svých osvědčených drog na nové, mnohdy agresivnější látky. Na českém trhu je aktuálně takřka nesehnatelný heroin. Ten může být nahrazen třeba fentanylem, což je velmi silný opioid. Podle Vobořila jeho užití často končí smrtí, protože narkoman může jen špatně odhadnout potřebnou dávku.

“Pokud se nezačne situace řešit okamžitě, může to mít vliv na životy mnoha závislých, zejména pak uživatelů heroinu,“ říká Paul Kubas z Nadačního fondu Abbigail Williams.

Jindřich Vobořil vyzývá k co nejrychlejší koordinované akci. Ta by měla spočívat především v co nejpřístupnějším výdeji substitučních látek. Může ho organizovat centrálně stát, ale v úvahu připadá také zapojení samotných měst. Substituční látky umožní narkomanům ukojit svou závislost a přitom nesáhnout po nebezpečné droze.

Podle odborníků se ale bohužel zdá, že cílené kroky k řešení této drogové krize se jen tak provádět nebudou, protože stát aktuálně řeší jeden problém za druhým, zejména pak zdravotního či ekonomického rázu. Na narkomany a jejich potřeby si vzpomene málokdo.

Foto: Adobe Stock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments