Kolik kávy za den smíte vypít, aby to bylo ještě v pořádku? Většina lidí to neví a dělá chybu

Káva je ranním rituálem, součástí obchodních schůzek i tečkou po dobrém obědě. U kávovaru v práci se vedou vzrušené debaty a káva patří i k dezertu a chvíli pohody. Kolik šálků kávy si můžeme denně dopřát a kolik už ohrožuje naše zdraví?

Káva a benefity pro zdraví

Káva má povzbuzující účinky a v malém množství dokáže dokonce prospět zdraví. Podporuje činnost srdce a cév, prospívá mozku, nervové soustavě, ale i ledvinám. Pomáhá dokonce s hubnutím. Pozor však na to, že velké množství narušuje spánek a narušený spánek je nositelem stresu pro vnitřní orgány.

V šálku kávy dodáváte tělu vitamíny skupiny B, mangan, draslík, hořčík, fosfor i malé množství kyseliny listové. Pravidelné pití kávy údajně chrání před Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Káva má pozitivní vliv na játra a podporuje metabolismus.

Foto: Shutterstock

Káva poškozuje srdce

Kávě se přisuzuje vyšší riziko poškození srdce, vznik žlučových kamenů, překyselení žaludku, průjem nebo dehydratace. Vše zmíněné je pravda, platí to však při zvýšené konzumaci kávy nebo v kombinaci s ostatními rizikovými faktory (sedavé zaměstnání, kouření, alkohol, stres atd.).

Pokud nepijete kávu pravidelně, může se vám po požití šálku kávy objevit tachykardie (zvýšená srdeční frekvence).

Výkyvy nálad jsou podpořeny minimem spánku a celkovým přetížením, když kávu používáte jako povzbuzovací prostředek.

Z uvedeného vyplývá, že pravidelné a umírněné pití kávy má pro tělo mnohem více benefitů.

Zdravé pití kávy za den

Pokud budeme uvažovat o šálku kávy espressa, tak je maximálním doporučeným množstvím 4 šálky denně. To znamená, že při 4 šálcích denně už se pohybujete u těsné hranice zdravotního rizika. Benefity pro tělo čerpáte z kávy při příjmu 2 šálků denně. Kojící a těhotné ženy by neměly pít více než 1 šálek filtrované kávy denně.

Jestliže pijete kávu slabou, můžete samozřejmě počet šálků zvýšit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments