Kominík prozradil, jak si vyčistit komín, aniž byste museli na střechu. Stačí spálit kýbl této věci

Mnoho lidí si kvůli cenám energií pořizuje krby. Samozřejmě těch, kteří mají dům s komínem. Topení dřevem je v současné době asi nejlevnější alternativa vytápění. S tím samozřejmě přichází i povinnost komín čistit. S každým dalším zatápěním se totiž na jeho stěnách usazuje kreosot. Černý a lepkavý zbytek kouře, který je extrémně hořlavý.

Čistěte komín slupkami z brambor

Abyste usazování kreosotu předcházeli, měli byste spalovat jen tvrdé a dobře vysušené dřevo. Budete-li přikládat dřevo mokré, budou se saze ve vašem komínu hromadit. Takové dřevo totiž vytváří více kouře. Je nutné, aby komín čistil alespoň 1x ročně odborník. Přesto ale můžete snižovat množství kreosotu během topné sezony i vy sami. Jednoduše tím, že budete spalovat bramborové slupky.

Musí to tedy být slupky oloupané ze syrových brambor a poté dobře vysušené. Rozložte je na plech a nechte několik dní na suchém místě. Potom už je jen stačí naházet do hořícího krbu nebo kamen. Jejich reakce při pálení vytvoří energii, která kreosot v komíně vysuší. Tím významně snížíte riziko vzniku požáru ve vašem komínu. Samozřejmě ale tento proces nezabrání usazování dalšího kreosotu. Proto ho provozujte klidně každé 3 – 4 týdny. Stejně vám pomohou i žaludy, nasbírané v lese během podzimu.

Aby váš krb hřál na 100%, musí být i čistý. Nánosů sazí uvnitř krbu se zase zbavíte díky obyčejné soli. Stačí jí hrst vhodit na hořící polena. Jejím působením se saze rozpustí.  

Bramborové slupky jako cenný pomocník

A jak ještě můžete využít bramborové slupky? Samozřejmě, pokud máte kompost, je vaše volba jasná. Jinak je nechte, ať vám ještě poslouží. Dokáží vyčistit litinovou pánev, díky přítomnosti kyseliny šťavelové. Ta se nachází i v mnoha chemických čisticích prostředcích, které si můžete koupit v obchodě. Ale proč utrácet, když můžete zcela zdarma použít odpad, který byste stejně vyhodili.

Můžete jimi přetřít zrcadla v koupelně. Bramborový škrob jim už napříště zabrání v zamlžování. Pokud po něm zůstanou na sklech šmouhy, jednoduše je přeleštěte mikrotenovým hadříkem.

Také dokáží odstranit skvrny na vašich rukou, vzniklé při krájení jiného ovoce nebo zeleniny. A skvěle vyleští kožené boty.

Další vychytávku zúročíte zase až v zimě. Možná vám ale uvízne v paměti a za pár měsíců vám pomůže odstranit led z čelního skla vašeho auta. Cukr obsažený v bramborách vlastně nedá ledu ani šanci se vytvořit. Takže sbohem otravné a zdlouhavé škrábání.

No řekněte sami, není škoda takový zázrak jen tak bez užitku vyhazovat?

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments